Real Madrid jedini obranio naslov u Ligi prvaka

AP Photo/Luca Bruno

Real Madrid rekorder je s 13 naslova prvaka Europe, a zanimljivo Kraljevski klub jedini je obranio naslov otkako je startala Liga prvaka 1992. godine.

Real Madrid je od 2016. do 2018. godine osvojio tri uzastopna naslova prvaka i jedini je uspio obraniti titulu i to dva puta.

Nakon što je 2016. u finalu pobijedio Atletico Madrid boljim izvođenjem jedanaesteraca, Kraljevski klub je iduće sezone obranio naslov protiv Juventusa. Uslijedila je nova obrana 2018. protiv Liverpoola, a potom je 2019. ispao u osmini finala od Ajaxa.

Od ostalih klubova koji su osvojili Ligu prvaka, u idućoj sezoni najdalje su stigli Milan, Ajax, Juventus i Manchester United koji su poraženi u finalima.

Milan je 1994. osvojio naslov prvaka Europe pobijedivši u Ateni Barcelonu s 4:0. Iduće sezone su Rossoneri ponovo stigli do finala, ali su u Beču izgubili od Ajaxa s 0:1. Kopljanici su u sezoni koja je uslijedila također, dogurali do finala, no od obrane ih je zaustavio Juventus pobjedom 4:2 nakon kaznenih udaraca.

Nakon što je osvojio krunu Juventus je iduće sezone ponovo stigao do finala Lige prvaka, ali je izgubio od Borussije Dortmund s 1:3.

Manchester United je 2008. u finalu Lige prvaka dobio Chelsea boljim izvođenjem jedanaesteraca, a Crveni vragovi su iduće sezone dobili priliku braniti naslov. No, u finalu u Rimu izgubili su od Barcelone s 0:2.

Još uvijek aktualni europski prvak Bayern oprostio se od obrane naslova porazom od PSG-a u četvrtfinalu.

Dodajmo kako Marseille kao prvi pobjednik Lige prvaka 1993. godine, iduće sezone nije dobio priliku braniti naslov prvaka Europe jer je zbog skandala zbog namještanja utakmica kažnjen ispadanjem u Ligue 2 i neigranjem u europskim natjecanjima.

U Kupu prvaka je bilo daleko više klubova koji su uspjeli obraniti naslov prvaka. Real Madrid je dobio prvi pet izdanja Kupa prvaka, a naslove su obranili i Benfica, Inter, Ajax (dva puta), Bayern (dva puta), Liverpool, Nottingham Forest i Milan.