Babić za SK: Bundesliga bez navijača će biti jako čudna

Bundesliga 15. svi 202018:05 > 18:15
(Photo by Vladimir Rys/Bongarts/Getty Images)

Njemačka Bundesliga je prva od najjačih europskih liga koja počinje s nogometom. Sutra će se odigrati šest utakmica 26. kola bez navijača i uz velike mjere opreza zbog koronavirusa. Za Sportklub govorio je bivši igrač Bayera i Herthe Marko Babić.

Praktički cijeli nogometni svijet je više od dva mjeseca bio paraliziran zbog pandemije i nije se znalo kada ćemo ponovno gledati vrhunski nogomet. Njemačka je uspjela prva od svih liga sve pripremiti za nastavak Bundeslige, ali i 2. Bundeslige i sigurno će cijeli nogometni svijet s velikim iščekivanjem pratiti te utakmice.

Povezano

Odmah na startu imamo jedan od najvećih njemačkih derbija između Borussije Domrtund i Schalkea na kojem je atmosfera na stadionu svaki put naprosto fantastična, ali ovaj put bez te atmosfere i navijača.

Liga očajnički želi završiti sezonu do 30. lipnja iz ugovornih razloga i svjesna je rizika od nove suspenzije ako među igračima bude pozitivnih slučajeva virusa. Strogi zdravstveni propisi znače da će se sve utakmice igrati na praznim stadionima s oko 300 službenika na i oko arena.

Za igrače su uvedena stroga pravila ponašanja na terenu, rečeno im je da ne pljuju, slave u grupama ili dodiruju ruke suigrača. Momčadi neće izlaziti na teren istovremeno ni u dječjoj pratnji, neće biti ni uobičajenog rukovanja prije utakmice, a izostat će i momčadsko fotografiranje. Svi koji će sjediti na klupi morat će nositi maske, a između svake od osoba će morati biti jedno prazno mjesto.

Nazvali bivšeg hrvatskog nogometnog reprezentativca Marka Babića koji je najveći dio svoje karijere proveo upravo u Bundesligi igrajući za Bayer Leverkusen i Herthu da nam kaže što misli kako će to izgledati.

SPORTKLUB: Počinje Bundesliga, sve oči svijeta uprte su u Njemačku. Kako vidite vi ovu situaciju, je li u ovom trenutku bitno samo da se igra ili će odmah rezultat biti imperativ svim momčadima?

BABIĆ: Kao gledatelj i kao bivši član Bundeslige sretan sam što ćemo ponovno gledati nogomet u Njemačkoj, ali bit će to jako čudno bez gledatelja na tribinama. Što se tiče važnosti utakmica odmah na početku, mislim da je rezultat u drugom planu bez obzira na to što se puno klubova bori za nešto do kraja sezone.

SPORTKLUB: Koliko će se igračima biti teško naviknuti na ovakvu situaciju koja podrazumijeva velike mjere opreza i igranje pred praznim tribinama?

BABIĆ: Igrači su profesionalci koji rješavaju egzistenciju igranjem Bundeslige i velika većina njih si ne smije dopustiti neigranje bez obzira što mislili o situaciji. Međutim, kao što sam rekao maloprije, teško da se mogu isključiti i misliti samo na bodove koji su njihovim klubovima potrebni.

SPORTKLUB: Je li ovaj nastavak sezone samo priprema za sljedeću koja bi također mogla biti vrlo izazovna i bez navijača na tribinama?

BABIĆ: Moje mišljenje je da će nastavak ove sezone biti prijelazno razdoblje kako bi se igrači i svi funkcioneri kluba dobro pripremili za sljedeću sezonu koja bi mogla biti vrlo slična ovome što ćemo vidjeti od sutra. Istina je da rezultat i dalje igra veliku ulogu s obzirom da je to za što se igra, ali ponavljam, nisam siguran koliko možemo očekivati onu pravu kompetitivnost s obzirom na situaciju.

SPORTKLUB: Bundesliga ima zaista odličnu posjećenost i vi nam to iz prve ruke možete potvrditi. Međutim, jeste li vi igrali koju utakmicu Bundeslige pred praznim tribinama u svojoj karijeri?

BABIĆ: Igrao sam jednom u karijeri pred praznim tribinama, ali protiv Rome u Ligi prvaka 2004. godine. Vrlo čudan osjećaj je igrati na praznom stadionu. Mi smo tada bili gosti i moram priznati da nisam imao doživljaj da nam to pomaže jer je ipak i gostujućim ekipama veći gušt igrati pred punim tribinama. Tako da mislim da to može biti mali minus domaćoj momčadi jer nemaju tu podršku navijača, ali mislim da obje momčadi gube s tim i da se treba znati prilagoditi.

Christof Koepsel/Bongarts/Getty Images

SPORTKLUB: Već u prvom kolu nastavka imamo veliki derbi Borussije i Schalkea koji je uvijek popraćen fenomenalnom atmosferom. Hoće li vam čudno biti pratiti takav ogled bez navijača?

BABIĆ: Moram priznati da hoće jer je to vjerojatno i najžustriji derbi u Njemačkoj. Uvijek bude fenomenalna atmosfera na tribinama i ovo će biti zaista čudno za gledati.

SPORTKLUB: Koliki će upravo to biti problem momčadima u Bundesligi koje su navikle na fantastičnu podršku svojih navijača?

BABIĆ: Prije dvadeset, trideset godina je domaći teren bio veća prednost ne samo zbog navijača nego i zbog igrališta na kojem se igralo. Znate da prije nisu svi tereni bilo ovako dobro pripremljeni kao sada i da je momčadima koje gaje stil nogometa s puno dodavanja nekad teško bilo ić na gostovanja jer su tereni često bili lošiji. Sada je na svakom stadionu travnjak odličan i mislim da polako nestaje ta prednost domaćeg terena.

SPORTKLUB: Mislite li da Bundesliga zna što radi s obzirom da dosta rano kreću s nogometom?

BABIĆ: Po meni je Bundesliga najorganiziranija liga na svijetu i ljudi koji su na čelu dobro znaju što rade. Mislim da će sve mjere opreza biti poduzete, da će se igrači pridržavati mjera i da će se ova sezona dovršiti bez nekih zdravstvenih problema što je u ovom trenutku najbitnije.