Giannis postaje najplaćeniji igrač u povijesti

NBA 24. svi 20198:02 > 8:04
Christian Petersen, Getty Images Sport

Mnogi NBA igrači s velikom su nervozom iščekivali objavu najbolje momčadi lige za proteklu sezonu.

NBA liga tradicionalno, pred kraj doigravanja, objavljuje tri najbolje petorke u protekloj sezoni, a implikacije tog izbora nisu jednostavno vezane isključivo za čast izbora međut petnaest najboljih igrača lige.

U posljednjem kolektivnom ugovoru između lige i igrača postavljena je jedna vrlo važna stavka koja bi trebala zaštititi klubove od odlazaka najboljih igrača, posebno onih koji prvi dio karijere provedu u istom klubu. Ukoliko igrač, godinu dana prije isteka ugovora ostvari izbor u jednu od tri najbolje petorke lige tada je u mogućnosti potpisati tzv. super-max ugovor što neće biti moguće ukoliko napusti klub u kojem je započeo karijeru.

Najbolji primjer je Giannis Antetokounmpo koji se nalazi usred prvog ‘običnog’ max ugovora koji je potpisao prije dvije godine, a koji mu donosi oko 25 milijuna dolara plaće po sezoni. No, obzirom kako je ove sezone izabran u prvu petorku ligeThe Greak Freak je zaradio pravo na super max ugovor koji će moći potpisati u ljeto 2020. godine. Ukoliko se to i ostvari Giannis će dobiti najveći ugovor u povijesti NBA lige, pet godina i 247.3 milijuna dolara, a koji bi stupio na snagu u sezoni 2021/2022.

Slično pravo, ali uz manje novca ostvarili su Kemba Walker i Damian Lillard. Walker će ovog ljeta biti u mogućnosti potpisati ugovor vrijedan 221 milijun dolara, dok bi u slučaju da nije izabran u jednu od tri najbolje petorke taj ugovor u konačnici mogao biti manji za 31 milijun dolara. Kod Giannisa je to još drastičnije, on bi izgubio okruglih sto milijuna dolara ukoliko bi kao slobodan igrač napustio klub po isteku aktualne obveze. Naravno, kad je riječ o Walkeru, veliko je pitanje hoće li mu Hornetsi ponuditi takav ugovor jer je ipak riječ o igraču koji se ne smatra jednom od superzvijezda lige.

Damian Lillard će vrlo vjerojatno ovog ljeta produžiti ugovor s Blazersima u vrijednosti od 191 milijun dolara, međutim ukoliko će ostati strpljiv i novi ugovor potpisati iduće godine tada bi on mogao postati najplaćeniji čovjek u ligi s ugovorom vrijednim 250 milijuna dolara.

Čovjek koji je, barem trenutno, najviše izgubio jest Bradley Beal. Iako Washington nije izborio doigravanje uslijed silnih problema s ozljedama, Beal je odigrao sezonu karijere. U slučaju da je odabran u jednu od tri najbolje petorke lige, Beal bi zaradio sličan ugovor kao i Lillard. Ipak, pozitivna stvar za Beala jest što pred sobom ima još dvije godine ugovora u glavnom američkom gradu, pa je iduća sezona nova prilika da si osigura više novca. Naravno, pod uvjetom da ga Wizardsi u međuvremenu ne transferiraju.

Identična situacija vezana je za Klayja Thompsona. Sjajni bek Golden State Warriorsa zbog činjenice da je izostavljen kada se biralo petnaest najboljih igrača lige, ovog ljeta kada će biti slobodan igrač, klub će mu moći ponuditi 191 milijun dolara, umjesto trideset milijuna više koliko bi dobio da je izabran u jednu od najboljih postava lige. To je svakako važna stvar za Warriorse koji će uštediti podosta novca.