26 milijuna i bolna stražnjica – nestala 'čarolija'

NBA 2. stu 20187:49 > 7:51
(Photo by Patrick Smith/Getty Images)

Washington Wizardsi jedna su od negativnih priča s početka NBA sezone, a kako obično stvari bivaju u tim situacijama, započela je igra traženja krivca.

Photo by Patrick Smith/Getty Images)

Ovosezonska priča Washington Wizardsa kao da dolazi iz nekakvog romana koji su pisali članovi družine Monty Python. Momčad puca po šavovima, a njeni glavni akteri traže krivce u pogrešnoj ulici. John Wall i Bradley Beal, bez ikakve su sumnje najbolji igrači Wizardsa, no igrači koji su pali na najvažnijem testu, onog vođe.

Wall se medijima obratio nakon nedavnog sramoćenja od strane Memphis Grizzliesa: “Neki ljudi plaču jer ne šutiraju dovoljno, nekima se ne sviđa što ne diraju loptu dovoljno, a neki jednostavno ne žele igrati obranu.” Ne treba previše naglašavati, Beal se odmah složio.

Razlozi lošeg početka sezone?

Prvenstveno u upravi gdje već godinama caruje Ernie Grunfeld koji je sve samo ne popularan kod navijača Wizardsa. U klubu je punih 15 godina, a u tom periodu klub je pobijedio u samo 44 posto utakmica. Posljednjih godina momčad se vrti oko Walla i Beala, a gotovo svake veljače, prije isteka prijelaznog roka Grunfeld je imao običaj transferirati jedini izbor prvog kruga drafta koji su Wizardsa držali u tekućoj sezoni za igrača koji će popuniti roster i pokušati pomoći dvojici najvećih zvijezda u doigravanju. Prije godinu i pol ta je uloga pripala Bojanu Bogdanoviću koji je nakon dva mjeseca u glavnom američkom gradu prešao u redove Indiane gdje je lani igrao najbolju sezonu NBA karijere.

Kako bi pokazao da se ne boji potrošiti novac na pojačanja ili bolje rečeno investirati u igrače, vlasnik Wizardsa Ted Leonsis odlučio je platiti 106 milijuna dolara za četiri godine vjernosti Ottu Porteru Jr. Potonji je iza sebe tada ostavio vrlo dobru sezonu, ali nikako spektakularnu. Često je pod kritikom da se boji šutirati i onda momčad rijetko ima koristi od njega u napadu, iako je vrlo dobar obrambeni igrač. I sada dolazimo do situacije da je Porter sezonu započeo očajno, momčad gubi, a na površinu je izašla informacija kako spomenuti u ugovoru ima stavku kojom će cijelu jednogodišnju plaću dobiti prvog dana sezone, tako da su Wizardsi Porteru isplatili nešto više od 26 milijuna dolara na dan početka sezone. Čitav ugovor je garantiran, a navijačima smeta što se Porter previše ne zamara lošim početkom sezone.

Photo by Rob Carr/Getty Images)

Da stvar bude gora, najveće pojačanje Wizardsa proteklog ljeta, Dwight Howard još uvijek nije zaigrao zbog ozljede, ovo nije šala, stražnjice. Nekadašnji centar Magica, Lakersa, Rocketsa, Hawksa i Hornetsa najprije je tvrdio kako je ozlijedio donji dio leđa, no službena dokumentacija koja je podnesena u ured lige otkrila je stvarni razlog. Naime, Howard je ozlijedio guzni mišić, kako je to uspio nitko se ne usudi pitati.

Što se tiče trenera, Scott Brooks je tek u trećoj godini petogodišnjeg ugovora vrijednog 35 milijuna dolara tako da je na neki način zaštićen, a gledajući sam roster Wizardsa koji ima malu vrijednosti izuzev dvije najveće zvijezde, teško da se može ustvrditi kako je jedini krivac novonastale situacije.

Mnogi pozivaju na totalnu rekonstrukciju momčadi što se čini primamljivim na više razina, iako je i taj proces u suštini neizvjestan. Momčad Washingtona šesta je najskuplja u ligi, klub na roster troši 131 milijun dolara, a niti iduće sezone situacija neće biti puno bolja, u startu prijelaznog roka klub će već imati 117 milijuna rezervirano za potrebe plaća igrača, ali i veliku potrebu za popuniti roster tako da bi u konačnici taj iznos mogao biti i daleko veći nego ove sezone. To će se zapravo i sigurno dogoditi ukoliko novi ugovor potpiše Kelly Oubre Jr. Najvažniji igrač s klupe Wizardsa u posljednjoj je godini rookie ugovora, a već je najavio kako neće biti lak pregovarač. S time, važno je naglasiti, od idućeg ljeta aktivirati će se novi ugovor Johna Walla pa će njegova plaća skočiti s ovosezonskih 19 milijuna dolara na 38.

U suštini stvari, jedina opcija koja se nazire za Wizardse, ako se ne žele odreći Walla i Beala jest nekako pronaći partnera za trade Otta Portera, a ako je moguće i Iana Mahinmija koji zarađuje 16 milijuna dolara godišnje, a ugovor mu ističe tek u ljeto 2020. godine.

Momčad na rubu potpunog raspada, ostaje vidjeti tko će prvi ‘napuknuti’, igrači ili trener.