Kako je Teodosić promijenio sliku Clippersa

NBA 9. lis 201715:58 > 16:04
(Photo by Jay Metzger/NBAE via Getty Images)

Miloš Teodosić, kao najbolji playmaker Europe, ovog se ljeta zaputio u najsnažniju svjetsku ligu. Piše: Saša Živko

Lob City više nije zabavan“, zavapili su pojedini navijači LA Clippersa nakon što je njihov omiljen klub još jednu godinu prebrzo završio sezonu. Košarkaši Utah Jazza bili su prejaki, Clippersi su igrali bez ozlijeđenog Blakea Griffina, uz sve frustriranijeg Chrisa Paula. Pokazat će se, sedma utakmica te serije bila je njegova posljednja za Clippse.

Način na koji je Paul došao u Clipperse gotovo je jednako kontroverzan kao i njegov odlazak. Osmog prosinca 2011. godine, tadašnji Paulov klub, New Orleans dogovorio je razmjenu u kojoj bi sjajni playmaker završio u LA Lakersima. No, samo nekoliko sati kasnije, tadašnji predstojnik lige, David Stern otkazao je trade. NBA liga je tada bila vlasnik kluba iz New Orleansa. Skandal je nastao nakon što je Stern prihvatio novu ponudu za transfer najboljeg igrača momčadi, svega tri dana kasnije u drugu momčad Los Angelesa, Clipperse. Stern je godinama kasnije, čak i u mirovini žestoko kritiziran zbog tog čina.

Paul je u LA-u proveo šest godina, Clipperse nije odveo dalje od konferencijskog polufinala. Zasigurno najveći šok i po mnogima, početak kraja za Paula u Clippsima dogodio se u polufinalu Zapada, sezone 2015/2016. kada je LA vodio 3-1 protiv Houstona i uspio izgubiti seriju.

Getty images/Harry How

Porazom od Jazza u prošlosezonskom playoffu, kao da se moglo vidjeti da je Paul spreman otići, iako su Clippersi nudili produženje ugovora teško 205 milijuna dolara. Sjajni playmaker nije želio razgovarati o produženju ugovora sve do 28. lipnja kada je zatražio trade u Houston Rocketse. Gazda kluba, Steve Ballmer udovoljio je zahtjevu i Clippersi su zauzvrat dobili Patricka Beverleyja, Sama Dekkera, Montrezla Harrella, Darruna Hilliarda, DeAndre Ligginsa, Lou Williamsa, Kylea Wiltjera i budući izbor drugog kruga drafta.

Nešto kasnije za lošu sezonu kažnjen je i trener Doc Rivers koji je izgubio titulu predsjednika kluba u kojoj se nije najbolje snašao. Lawrence Frank promoviran je na tu poziciju.

Način kako je Paul otišao dugo je bio tema medija, neki su pisali o svađi s Blakeom Griffinom i DeAndre Jordanom, drugi pak o sukobu s Riversom. Obje strane su to negirale, a konačno se oglasio i sam Paul: “Nije bilo sukoba, nije bilo unutarnjih nemira, jednostavno, odlučio sam kako je vrijeme promijeniti okolinu.”

Bilo je i jasno običnom gledatelju kako protekle dvije godine to više nije ista, uzbudljiva momčad koja atraktivnom igrom postaje jedna od najpopularnijih momčadi u američkom sportu. Sve više na vidjelo su izlazile informacije koje Paula ne oslikavaju u najboljem svjetlu. Kako je preoštar prema suigračima, previše kritičan, kako nikada neće prihvatiti odgovornost. Nakon što je otišao u Houston, snimljene su reakcije Jordana i Griffina, blago rečeno, bili su presretni. Razlaz je svakako bio najbolja odluka za sve uključene.

Clippersi su imali limitirana sredstva što se tiče dovođenja novih igrača, no ipak su uspjeli osigurati Danila Galinarija, a možda i najvažnijim pojačanjem mogao bi se pokazati Miloš Teodosić. Srpski bek dugi niz godina najbolji je playmaker Europe, no do sada, nikada se nije odlučio okušati u najboljoj svjetskoj ligi.

Teodosić je, prema navodima njegovog američkog menadžera, imao dogovor s Chicago Bullsima na tri godine i 30 milijuna dolara, no Bullsi su odustali nakon što su transferirali Jimmyja Butlera u Minnesotu kad je postalo jasno da se kreće u obnovu momčadi. U tjednu prije početka trening kampa dogovoren je i sporazuman raskid ugovora s Dwyaneom Wadeom.

Teodosić je nakon propalih pregovora s Bullsima, prihvatio ponudu Clippersa, dvije godine i 12.3 milijuna dolara, ali već nakon prve sezone ima priliku raskinuti ugovor ako će mu to biti želja.

U uvodne dvije utakmice predsezone srpski bek je prikupio 13 asistencija, jedna ljepša od druge, a prema načinu ponašanja njegovih suigrača, posebno Jordana i Griffina, postalo je vrlo brzo jasno kako ponovno uživaju u igri.

Teodosić je i u Europi znao podignuti navijače na noge uistinu nevjerojatnim asistencijama, međutim na Starom kontinentu nema talenta koji se može mjeriti s NBA ligom. To se već vidjelo u te dvije uvodne utakmice. Srpski reprezentativac jednostavno zna pogoditi igrača tamo gdje treba, briljantno čita igru, anticipira kretnje suigrača i onda efektno rješava situacije fantastičnim dodavanjima.

No, 30-godišnji playmaker nije savršen igrač, daleko od toga. U Europi se njegove defanzivne slabosti nisu previše vidjele, no u NBA će biti izražene, ovdje u priču ulazi Patrick Beverley, jedan od najboljih braniča lige. Rivers je u prvoj predsezonskoj utakmici na playja postavio Beverleyja, a na dvojku vlastitog sina Austina. Navijačima se ta rotacija nije svidjela pa su počeli prozivati trenera da se Teodosića ubaci kao pokretača napada. A upravo to je, čini se, rješenje za Clipperse. Beverley će maskirati Teodosićeve defanzivne slabosti, a tu je još i ponajbolji obrambeni centar lige, DeAndre Jordan koji zna zatvoriti reket.

Ovi Clippersi, a tu još moramo dodati Galinarija, ako ostane zdrav, zaista ponovno mogu postati zabavna momčad kakvi su bili u uvodnim godinama Chrisa Paula. Njega više nema, no Teodosić je igrač koji je vratio riječ “zabava” u svlačionicu Clippersa.