Wenger o SP-ima svake dvije godine: ‘Spreman sam riskirati’

FIFA World Cup 24. ruj 20219:20 > 9:21 0 komentara
Guliver Image

Francuski nogometne menadžer Arsene Wenger nedavno je FIFA-i predstavio ideju o odigravanju SP-a u nogometu svake dvije godine umjesto kao dosad svake četiri godine.

Mnogi su protiv te ideje, posebno UEFA, koja je zabrinuta za svoja europska prvenstva, ali Wenger poručuje da ne odustaje.

“Spreman sam riskirati da učinim nogomet boljim. Trenutni nogometni raspored je bez jasnoće, jednostavnosti i moderno organiziranih sezona. Ako tako nastavimo, udarit ćemo u zid. Svjetsko prvenstvo je toliko veliki događaj da sam uvjeren kako mu se neće smanjiti ugled ako se bude održavalo svake dvije godine. Nogometaši žele biti najbolji na svijetu i žele svake godine biti najbolji na svijetu. Mnogi ljudi su protiv jer Svjetsko prvenstvo doživljavaju emocionalno, njih razumijem jer su odrasli gledajući to natjecanje svake četiri godine. Mnogi od njih nisu u potpunosti vidjeli moj koncept”, rekao je Wenger, bivši trener koji je danas šef globalnog razvoja FIFA-e.

Wengerov plan je smanjiti broj kvalifikacijskih utakmica. “Za igrače su jako štetna daleka putovanja i jet-lagovi koje nakon toga osjećaju. Smanjenjem kvalifikacijskog perioda vjerujem da će i klubovi i igrači imati koristi.”

Ranije je 166 nogometnih saveza članova FIFA-e glasalo za odobrenje studije izvedivosti o održavanju Svjetskog prvenstva svake dvije godine. Wenger je dobio zadatak da pronađe najbolji način za organiziranje novog kalendara svjetskog nogometa.

On želi da se svjetska prvenstva igraju parnim godinama, a Europsko prvenstvo i ostala kontinentalna natjecanja neparnim godinama. Tijekom sezone bi se napravila jedna pauza od mjesec dana ili dvije, kako bi se odigrale sve utakmice kvalifikacija, umjesto dosadašnjih pet kraćih reprezentativnih pauza. Igračima Wenger garantira odmor od najmanje 25 dana nakon takvih velikih natjecanja

Kakav će biti ishod, pokazati će vrijeme, no zna se kako će FIFA o Wengerovom prijedlogu raspravljati 30. rujna.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!