Klubovi Premier lige žele ograničiti Newcastleovu potrošnju

Nogomet 19. lis 202110:47 > 10:47
Reuters/Lee Smith

Novi vlasnici Newcastlea mogli bi imati problem u svom poslovanju zbog novog pravila kojeg želi uvesti većina klubova u Premijer ligi.

Njih 18 je glasalo za pravilo da sponzori kluba koje financira vlasnik istog tog kluba ne mogu sudjelovati u financiranju.

Upravo je ovakav slučaj sa Manchester Cityem. Taj klub na svojim dresovima nosi ime aviokompanije Etihad, stadion takođe nosi ime po istoj firmi, a novac koji klub dobiva od Etihada je i više nego dovoljan da se ispune svi zahtjevi financijskog fair playa i tako City može dovoditi igrače koje poželi.

Darren Staples/CSM via ZUMA Wire) (Cal Sport Media via AP Images)

Slično bi moglo biti i s Newcastleom. Premier liga je međutim ovdje vidjela problem jer je vlasnik ovog kluba bogatiji od svih 19 vlasnika ostalih premijerligaša zajedno. Tako bi veliki novac bio uložen u transfere „svraka“ i to uz poštovanje financijskog fair playa, jer bi saudijski novac vlasnika stizao kroz sponzore koje takođe on drži. Bez tog novca Newcastle bi morao obuzdati svoju potrošnju i ne bi mogao “kupiti sve što poželi” kako mnogi već vide da će se odvijati sitaucija sa ovim klubom.

Klubovima u Premier ligi je inače zabranjeno da imaju trošak od preko 105 milijuna funti u trogodišnjem periodu.

Ono što sada ostaje nepoznanica je kako će se ovo odnositi na Manchester City koji po ovom modelu posluje od 2008. godine.

Telegraph navodi da je Newcastleu već sada zabranjeno uzimati novac od sponzora koji su povezani sa Saudijskim javnim investicijskim fondom koji je vlasnik kluba.