Ovo ni Abramovič nikada nije napravio

Champions League 6. ruj 202211:25 0 komentara
Javier Rojas via Guliver Images

U Maksimir Dinamu u 1. kolu Lige prvaka (18:45 sati) stiže Chelsea, čiji je prethodni vlasnik osvojio 19 trofeja, te klub pozicionirao u vrh europskog nogometa. A novi vlasnik potrošio je već prvog ljeta 250 milijuna eura.

Devetnaest godina je Roman Abramovič proveo kao prvi čovjek nogometnog kluba Chelsea. Na njegovim milijunima živio je londonski klub gotovo dva desetljeća, a za to je vrijeme postao klub iz samog europskog nogometnog vrha.

Jedan od možda tri ključna detalja za povijest kluba dogodio se 1982. Očajnički napori obitelji Mears da zadrži kontrolu nad klubom koji su osnovali njihovi preci došli su u slijepu ulicu. Klub je prodan za jednu funtu Kenu Batesu, ali nije samim tim postao vlasnikom i Stamford Bridgea. U tom trenutku je klub bio na rubu ispadanja u Treću ligu. Bates je ratovao i svađao se sa navijačima, vjerovnicima, bankama. I spas za njega, ali i klub stigao je 2003. godine kada je novim vlasnikom postao Roman Abramovič.

Bates je postao za 15 milijuna bogatiji čovjek, riješio se ‘pakla’ u kojem je bio, no ostat će ipak upisan u knjige kao čovjek koji nije dopustio da Chelsea potono na dno Temze. Abramovič je u prvih sedam tjedana potrošio 175 milijuna funti, s Ranierijem stigao u prvoj sezoni do polufinala Lige prvaka i poraza od Monaca. No, nije Rus bio strpljiv čovjek, imao je šuškavih papirića koliko je želio i vidjevši kako Jose Mourinho s malim Portom maršira Europom odlučio:

“Vi ste novi trener!”

A Jose Mourinho, je na prvoj press konferencije šokirao, pa i naljutio javnost.

“Ja sam Special one!”

I dokazao je to. Osvojio je 2005. drugi naslov prvaka Engleske, te je klub iz Londona počeo poprimati obrise velikog i uspješnog kluba. Jedan od ključnih trenutaka je bilo i dovođenje ponajboljeg skauta u povijesti nogometa Pitera De Vissera. To je bio čovjek od Abramovičeva povjerenja, a Frank Arnesen je unatoč Mourinhovom protivljenju ipak postao čovjek koji je vodio sportsku politiku. Pet godina je bio sportski direktor. Mourinho je započeo, a Tuchel završio tu Abramobičevu eru. Milijardu i pol funti potrošio je Rus u tih 19 godina, ali je iza sebe ostavio 19 trofeja: pet naslova prvaka Engleske, pet FA kupova, tri Liga kupa, dvije Lige prvaka, dvije Europa lige, europski Superkup, titulu svjetskog klupskog prvaka…

Putinova invazija na Ukrajina u samo nekoliko dana svrgnula je Romana Abramoviča. Ostat će upamćen kao jedan od najvećih vlasnika modernog doba, koji je prvi počeo pomicati granice u nenormalno velikim klupskim transferima. Britanska vlada, a nekoliko dana kasnije i Premier league potvrdile su da klub preuzima konzorcij Todd Boehly/Clearlake Capital. Posao je vrijedan 4,97 milijarde eura. Boehlyjevi partneri u konzorciju su biznismeni i milijarderi Hansjörg Wyss i Mark Walter. Boehly posjeduje 20% Los Angeles Dodgersa i također ima udio u vlasništvu Los Angeles Sparksa. Vlasnik je tvrtke za fantasy sportove DraftKings i esport organizacije Cloud9. Boehly i Walter zajedno su kupili 27% udjela u Los Angeles Lakersima od Philipa Anschutza u srpnju 2021. U veljači 2021., Lakersi su bili treća najvrijednija momčad u NBA ligi, s procijenjenom vrijednošću od 5,14 milijardi dolara.

Action Images via Reuters/Lee Smith via Guliver Images

Boehly je pokušao Chelsea kupiti 2019. No, nije uspio. Tri godine kasnije uz pomoć Putina to se ipak dogodilo. Boehly je imenovan predsjednikom i privremenim sportskim direktorom Chelseaja 20. lipnja 2022., nakon što je Bruce Buck odstupio. Novi američki vlasnici u Premier league su dali do znanja da će ulagati u momčad i ovo ljeto Chelsea je na transfere ovog ljeta potrošio čak 270 miliona eura. Najprije su doveli doveli Raheema Sterlinga, Kalidoua Koulibalyja i Marca Cucurellu, nakon toga je došao Perre-Emerick Aubameyang. Kada je Tuchel shvatio da je obrana slabiji dio momčadi tražio je još 80 milijuna eura i kupio Wesleya Fofanu iz Leicestera.

Chelsea je sezonu započeo s tri pobjede, dva remija i jednim porazom i u ovom trenutku se nalazi na šestoj poziciji s pet bodova zaostatka za vodećim Arsenalom. Nije najbolje, no vidjet ćemo koliko će Tomas Tuchel imati kredita kod novih vlasnika. Abramoviću je relativno brzo donio drugi naslov prvaka Europe, vidjet ćemo kako će se Tuchel snaći u novom okruženju. No, ono što može veseliti navijače Chelsea je podatak da će klub ostati pri prijašnjoj ruskoj praksi. Već je nakon prvog ljeta novi vlasnik pokazao da želi svoj klub u samom engelskom i europskom vrhu.  Koliko će prva sezona biti uspješna, naravno ovisi o Tuchelu. Koji je svjestan da je pritisak sada još veći.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!