Europski klubovi ustali protiv svjetskog prvenstva!

Champions League 27. svi 201916:42 > 16:43
Getty Images/Philipp Schmidli

Ove subote u finalu najjačeg klupskog prvenstva sastat će se Liverpool i Tottenham. Utakmica se igra na stadionu Atletico Madrida, a početak je zakazan za 21 sat.

Clive Brunskill Getty Images Sport

Međutim, tko god bio pobjednik te utakmice i okitio se naslovom europskog klupskog prvaka, sljedeće sezone neće sudjelovati na Svjetskom prvenstvu klubova! Razlog je jednostavan – ove godine to natjecanje neće biti ni odigrano!

Već godinama osvajač Lige prvaka sudjelovao je na Svjetskom klupskom prvenstvu u godini u kojoj je podizao pehar u Europi. Nakon pobjede protiv Liverpoola u prošlogodišnjem finalu, Real Madrid je postao i svjetski prvak svladavši u prosincu tada još Mamićev Al Ain sa 4:1.

U međuvremenu je došlo do promjene u formatu samog turnira. Prvi put će Svjetsko klupsko prvenstvo (CWC) 2021. godine biti odigrano kao turnir na kojemu će sudjelovati 24 kluba.

Termin je lipanj – srpanj. Predsjednik Fife Gianni Infantino oduševljen je usvojenom promjenom i nada se da će ovaj turnir sada ozbiljnije shvaćati najveći svjetski klubovi.

Sad će svijet vidjeti pravo Svjetsko prvenstvo, a navijači će moći uživati u borbi za titulu najboljeg na svijetu. Nadamo se da će svi najbolji klubovi sudjelovati. Imali smo neke pozitivne razgovore s Uefom. Na nama je da preuzmemo odgovornost oko organizacije, jer su nam ostale još dvije godine – rekao je Infantino.

Međutim, još nije jasno koji će europski klubovi sudjelovati na samom prvenstvu, jer je Europska udruga klubova (ECA) objavila priopćenje u kojemu se navodi kako će njeni članovi bojkotirati taj turnir.

– Čvrsto smo prpotiv odobrenja revidiranog CWC-a, nijedan klub iz ECA-e neće na njemu sudjelovati – stoji u navedenom priopćenju kojeg su potpisali članovi odbora udruge, uključujući izvršnog direktora Manchester Uniteda Eda Woodwarda, koji ga je i potpisao.

– ECA ne želi razmatrati moguće promjene u IMC kalendaru koji je utvrđen sve do 2024. godine – dodaje se u navedenoj izjavi.

Kad vidite koji su sve klubovi članovi te udruge, bit će vam prilično jasno da njeno priopćenje ima veliku težinu.

Predviđeno je da na CWC-u sudjeluje osam klubova iz Europe, šest klubova iz Južne Amerike, po tri iz Afrike, Azije i Sjeverne te Središnje Amerike te jedan iz Oceanije.

Kako je naveo BBC, svaki klub će samo za sudjelovanje na turniru dobiti 50 milijuna funti, a ovisno o uspjehu, zaraditi može i do 100 milijuna!