Čanađija za SK otkrio Čačiću recept za Bodo!

Champions League 10. kol 202217:37 0 komentara
MARIUS SIMENSEN via Guliver Image

Dario Čanađija nogometaš norveškog Aalesundsa poslao je Anti Čačiću jednu vrlo ozbiljnu poruku

Tko je Bodo/Glimt? Čudo sa sjevera Norveške koji stoji na putu Dinamovh ambicija prema Ligi prvaka. Dario Čanađija, rođen u Bjelovaru, nogomet počeo igrati u Mladosti iz Ždralova, kasnije član Rijeke, Spezie, Gorice, Astre iz Rumunjske, a danas norveškog Aalesundsa. Nakon godinu i pol dana opisao nam je malo Norvešku.

“Nešto sasvim novo, drukčije i posebno. Prije svega sve drukčije od onoga što sam dosad doživio”, počeo je Čanađija.

Znatiželjnji smo, slušamo.

“Prije svega nogometaš ima svoj radni dan. U devet je doručak u klubu, kasnije priprema što će se raditi na treningu. Oko pola 11 je trening, mali predah, pa odlazak u teretanu. Tamo je ona svakodnevna i obavezna. Nakon toga sastanak o taktici, suparniku, ručak i odlazak sa stadiona oko 14.30. Ne sjećam se u tih godinu i pol da sam imao popodnevni trening. Još jedan detalj, u bivšem klubu Sapsborgu obavezno smo morali ostaviti mobitele u jednoj sobi. Kada smo išli prema kućama dobili smo mobitele.”

Čini se dosta profesionalno.

“Da, to se tamo tretirao kao posao. Plaće su dogovorene i na vrijeme, kada se dogovaraš oko stana i tu ti klub izlazi u susret i malo ti poveča primanja. U šestom i dvanaestom mjesecu se dobije određeni iznos koji daje država, a igrači lako mogu do kredita koji su jako povoljni te do automobila koji se također mogu dobiti za dobre uvjete. Sada je malo hrana poskupjela, benzin ne, tako da je sve u granicama normale.

Život je uredan, kakvo je vrijeme?

“To je svakako minus za nas koji smo naučili na sunce. Što se utakmica i treninga tiče to je dobro – 15 stupnjeva, dosta kiše, koja je onako dosta često sitna, za sportaše su to dobri uvjeti. Za sami život je to nešto nekvalitetnije. Ali se navikenete.”

Kakva je Eliteserien?

“Fizički je vrlo moćna, svaka utakmica što se tiče tjelesne energije izvuče maksimum. Samo četiri kluba nemaju umjetnu travu, igra se jedan trkčaki zahtjevan, okomit i brz nogomet.”

Naravno, Bodo/Glimt je tema.

“Dobro organiziran klub, kao i većina. Sve o sebi rekli su u protekle dvije godine kada ih je upoznala Europa. Ono što ja mogu reći iz svog iskustva, a igrao sam u posljednjih mjesec dana dva puta da su u ovom trenutku dosta podigli formu. Ne znam da li su sve tempirali za ove europske kvalifikacije, ali u svakom slučaju momčad su vrijedna maksimalne pripreme i ozbiljnosti kao da se igra protiv najboljih europskih momčadi.”

AP Photo/Peter Dejong via Guliver

Čanađija je otkrio kako to izgleda u gradu od 50.000 stanovnika.

“Mali je gradić, jedna šetnica, dosta vjetra i kiše. Nedavno su stavili novu umjetnu travu, koji će dobro politi vodom i igrači Dinama će imati osjećaj kao da su na ledu. Travnjak je iznimno brz, a njihova je ideja slomiti otpor svakoga u prvih pola sata. Kada izađu na teren slijedi juriš. Pa tko izdrži.”

Malo je opisao momčad.

“Prije prve utakmice protiv Žalgirisa prodali su Nigerijca Bonifacea u Belgiju, a doveli su Salvesena iz Stromsgodseta. Dva su igrača ključna i to su vezni – Veltsen i Saltsen. Jako je neugodan na boku tamnoputi Wembangomo, te Pellegrino. Igraju brzo, okomito, po boku, ubačaj, povratna lopta. Odgovorna su momčad, koja stalno gnjavi i želi ofenzivu. Po meni su malo tanji na stoperskim pozicijama.”

Kako bi vi da ste Ante Čačić postavili igru?

“Bodo igra 4-3-3 i oni se kod kuće ne prilagođavaju nikome. Koliko su opasni pokazali su Mourinhu kada su ga na tom stadionu dva puta nadjačali. Kod kuće je to stepski vuk, koji napada, grize i nasrće. U gostima kao da skinu vučju kožu i negdje kad avionom polete sa svog aerodroma to više nije ista momčad. Dakle, ja bih probao zabiti prvi gol. Ako su Dinamovi igrači u stanju odigrati jako kvalitetan visoki presing u tom slučaju je po meni to recept. Pod uvjetom da bude moćan preing, da po oduzetoj lopti u napadu budeš precizan. Alibi presing je opasan. I još nešto, oni su prvaci igre po izgubljenoj lopti. Munjevito su ti za vratom, dakle Dinamo mora biti momčad, ne pojedinac. Svi moraju u Norveškoj odigrati jako dobro u oba pravaca i nikako na travnjak ne smije izaći netko tko nije sto posto spreman.”

Nahvalili ste ih kao da su mega-momčad.

“Ha-ha. Nisu Liverpool ili City, imaju mana i slabosti, no kada o njima pričam samo pričam o pristupu i ozbiljnosti. Već let avionom prema tamo nije ugodan, puše dosta, zna biti nelagodan osjećaj. Ozbiljnost i još jednom ozbiljnost. Dinamo ima bolje igrače, ali oni će za ulazak u Ligu prvaka morati odigrati dvije jako dobre utakmice. U protivnom se himna neće slušati u Maksimiru”, zaključio je Čanađija.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!