Celticsi osigurali nesvakidašnji adut za buduće transfere

NBA 2. pro 202012:56 > 13:26
Photo by Christian Petersen/Getty Images)

Boston Celticsi tradeom Gordona Haywarda u Charlotte osigurali su pravi jackpot.

Trade exception, odnosno “trade iznimka” dio je kolektivnog ugovora NBA lige i Udruženja igrača koja omogućuje momčadi koja posjeduje takav adut da u slučaju tradea s određenim klubom jednostavno absorbira ugovor dolazećeg igrača, a da pritom ne šalje nikoga u suprotnom smjeru. Takva iznimka nastaje u situaciji kada jedna momčad također jednostavno inkorporira ugovor igrača kojeg dovodi, a da u suprotnom smjeru ne šalje novac (odnosno igrača s ugovorom). Opisana situacija dogodila se u nedavnoj razmjeni Boston Celticsa i Charlotte Hornetsa.

Naime, Gordon Hayward je putem sign&trade dogovora transferiran u Hornetse, pritom će u iduće četiri sezone zaraditi 120 milijuna dolara. Charlotte je uspio čitav igračev ugovor uključiti u vlastiti salary cap tako što je otpustila Nicolasa Batuma, odnosno iz knjiga izbrisala njegov ugovor od devet milijuna dolara. Tako odrađenim poslom stvorena je spomenuta trade iznimka koju je dobio Boston i to u nevjerojatnoj vrijednosti od 28,6 milijuna dolara što je najveći takav slučaj u povijesti NBA lige.

Celticsi ovu opciju mogu iskoristiti za dovođenje igrača čija vrijednost ne premašuje iznos trade iznimke, a obzirom da je riječ o izrazito visokom iznosu, potencijalno to može biti veliko ime. Boston za tog igrača ne bi se morao odreći opcije iz svog rostera. Naravno, ukoliko nije moguće dovesti primjerice pravu zvijezdu, iznimka se može iskoristiti i za dovođenje nekoliko igrača.

Osim spomenute trade iznimke, Boston je ranije ovog prijelaznog osigurao još dvije, za Enesa Kantera i trade u Portland iznos od pet milijuna dolara te za Vincenta Poireira dva i pol milijuna. Važno je napomenuti, Celticsi opciju moraju iskoristiti u roku od godinu dana otkada su istu osigurali.