KRAJ SAGE: Davis je Laker, LeBron je napokon uspio!

NBA 16. lip 20194:44 > 4:52
Harry How / Staff

Nakon višemjesečnih pregovora koji su u nekoliko navrata resetirani, Anthony Davis napokon je pronašao svoj put prema Los Angelesu.

Anthony Davis postat će članom Los Angeles Lakersa nakon što je dogovorena razmjena između 16. puta prvaka lige i New Orleans Pelicansa.

Pregovori oko transfera jednog od najboljih igrača lige posljednjih su dana intenzivirani. Lakersi su uz Boston i New York bili najveći favoriti, no vrlo brzo momčad iz Los Angelesa pretvorila se u jedinog istinskog kandidata. To se može ‘zahvaliti’ LeBronovom potrčku, odnosno menadžeru Richu Paulu koji je informirao Celticse kako će Davis, ukoliko ga dovedu, biti samo jednogodišnja opcija. Lakersi su od prvog trenutka bili jedini cilj.

Novi generalni menadžer Pelicansa, David Griffin nije ponovio pogrešku prethodnika Della Dempsa koji se zainatio Lakersima pokušavajući poslati najboljeg igrača Pelicansa svugdje samo ne u Los Angeles. Griffin je također uspio osigurati popriličan paket koji će New Orleans učiniti boljom momčadi.

Tako će novi članovi Pelicansa postati Brandon Ingram, Lonzo Ball i Josh Hart, dok će pokupiti i čak tri buduća picka prvog kruga drafta, najvažnije, tu je uključen i ovogodišnji četvrti izbor koji su Lakersi senzacionalno dobili na prošlomjesečnoj lutriji. Pelicansi će također birati prvi na predstojećem draftu, vjerovanje jest kako će odabrati Ziona Williamsona tako da će dodatan pick u top četiri biti samo šlag na tortu čitavog ljeta kluba iz Louisiane.

Iako su se odrekli povelikog broja igrača i pickova, Lakersi na kraju mogu biti zadovoljni jer su uspjeli zadržati Kylea Kuzmu koji će predstavljati treću figuru u novom velikom trojcu drugog najtrofejnijeg kluba u ligi. Lakersi ove sezone nisu vidjeli doigravanje, međutim kladionica u Las Vegasu pomalo je senzacionalno postavila ekipu iz Los Angelesa kao vodećeg favorita za naslov prvaka iduće godine. Kao da su već znali što će se dogoditi. Obzirom na tešku situaciju u Golden State Warriorsima te nadajući se u bolje zdravlje vlastitih igrača, Lakersi će svakako sada postati jedan od favorita, napokon su uspjeli dovesti veliku superzvijezdu koju će upariti s Jamesom, nešto što im nije uspijevalo protekle dvije godine.

S druge strane, Pelicansi su prošli vrlo dobro. Brandon Ingram lijepo napreduje i bit će odlična opcija za momčad koju će voditi Alvin Gentry. Lonzo Ball i Jason Hart dva su razigravača koji će predstavljati rezervnu opciju iza Jrue Holidayja, a vidjet ćemo koga će New Orleans birati na draftu, moguće je da pick iskoriste u još jednom tradeu. Što se tiče preostala dva picka prvog kruga drafta, jedan će biti zaštićen u top osam 2021. godine, no godinu kasnije ta će zaštita nestati, dok će još jedan biti dostupan za ljeto 2023. godine. NBA klubovima je zabranjeno razmjenjivati pickove prvog kruga u uzastopnim godinama.

Inače, kada je riječ o drugim klubovima, tamo u veljači kada je Dell Demps odbio Lakerse, Boston Celticsi pojavili su se kao najozbiljnija opcija, Pelicansima se sviđao Jayson Tatum. Međutim, kada je Rich Paul informirao Celticse da će Davis biti samo jednogodišnja ‘posudba’ te da je njegova konačna želja odlazak u Los Angeles, u Bostonu nisam imali previše opcija nego smanjiti zahtjeve što ih je na koncu eliminiralo iz pregovora. New York Knicksi, pak, niti jednog trenutka zapravo nisu predstavljali ozbiljniju opciju jer nemaju dovoljan broj kvalitetnih igrača koje su mogli ponuditi Pelicansima.

Trade ne može biti finaliziran prije šestog srpnja kada će NBA liga predstaviti salary cap za novu sezonu, u nekim računicama, kada bi primjerice oba kluba pristali odgoditi potvrdu razmjene sve do 30. srpnja, tada bi sami sebi povećali iznos koji mogu potrošiti na slobodne igrače prema parametrima salary capa za nekoliko milijuna dolara. No, veliko pitanje jest žele li takvo nešto i učiniti jer bi u tom periodu imali vrlo malo opcija za dovođenje drugih igrača i popunjavanje rostera.