Centar na cijeni: Gdje će završiti zvijezda Pistonsa?

NBA 6. sij 202014:28 > 14:43
Sarah Stier/Getty Images

Andre Drummond, izgledno jest, sezonu će prije isteka prijelaznog roka NBA lige do završnice odraditi u drugom klubu.

Andy Lyons / Staff

Detroit Pistonsi ove sezone potrošit će 132 milijuna dolara na plaće svojim igračima, u tom su segmentu šesta momčad lige, no omjer pobjeda i poraza (13-24) nikako ne potvrđuje ispravnost silnih investicija.

Blake Griffin ove sezone igra izvan forme, a zaradit će 35 milijuna dolara, ugovor mu traje još dvije sezone nakon završetka aktualne. Drugi na popisu je Andre Drummond s plaćom od 27 milijuna dolara. No, Drummond ponovno igra odličnu sezonu, barem u onom segmentu koji je bitan za njega. Centar Pistonsa nije nešto posebno učinkovit strijelac, 17 prosječnih poena nije loše, međutim nije na razini najvećih zvijezda lige koje zarađuju sličan ili veći novac.

No, s druge strane, Drummond je s gotovo 16 skokova u prosjeku najbolji ‘hvatač’ lopti u ligi te deveti bloker i četvrti ‘kradljivac’ lopti što ga svrstava u red top pet najboljih defanzivaca lige. A takvi igrači još uvijek imaju cijenu. Drummondove brojke nažalost ne vide se u rezultatima Pistonsa što možemo povezati i s činjenicom da jednostavno njegova igra ne odgovara toj momčadi. Detroit nema izraženog strijelca, ponekad odskaču Derrick Rose ili Luke Kennard, a obzirom da je Griffin ili ozlijeđen ili pak izvan forme, pobjede ne dolaze prečesto.

Proteklog vikenda, NBA krugovima proširila se priča kako Tom Gores, vlasnik Pistonsa želi transferirati Drummonda i dovesti šutere ili jednostavno pomladiti momčad jer ovakva ekipa teško može biti učinkovita u nadolazećim godinama. Blakea Griffina je gotovo nemoguće ‘trejdati’ u trenutnoj situaciji, a Drummond će ovog ljeta imati priliku godinu dana prije isteka raskinuti ugovor i postati slobodnim igračem. Iako bi se odrekao gotovo 29 milijuna dolara za jednu sezonu ugovora, taj bi novac lako vratio novim, dugoročnim u nekom drugom klubu.

Iako sam Drummond daje pozitivne izjave kako nema ništa protiv da čitavu karijeru odradi u Detroitu, svakako ne bi imao ništa protiv da se dogodi trade koji bi ga poslao negdje gdje bi imao više prilike stvarati rezultat ili barem igrati u doigravanju. Atlanta Hawksi postavili su se kao glavni favoriti, no ti pregovori nisu za sada napredovali. Međutim, niz drugih klubova također želi Drummonda.

BOSTON CELTICS

Celticsi se postavljaju kao sve ozbiljnija opcija jer već godinama upravo je centarska pozicija kritična, pogotovo ove sezone jer su klub prošlog ljeta napustiti Aron Baynes i Al Horford. Boston je svejedno vrlo dobar ove godine, a eventualni Drummondov dolazak zapravo bi bio idealan. Riječ je o centru koji nije velik potrošač lopti, ali je zato, kao što smo konstatirali, izvanredan defanzivac i skakač. Čini se kao odlična opcija za Boston. No, važnije pitanje jest, koga bi se Celticsi morali odreći?

Usudili bi se konstatirati kako su Jayson Tatum i Jaylen Brown nedodirljivi. Boston ima draft pickove koji bi zasigurno bili uključeni u svaki posao, a opcije za sudjelovanje u razmjeni su Gordon Hayward, Marcus Smart i jedan od centara poput Theisa i Kantera. Doduše, izravna zamjena Hayward za Drummonda prošla bi prema parametrima salary capa, no to nije trade koji će zadovoljiti Pistonse.

Ronald Martinez / Staff

DALLAS MAVERICKS

Mavsi su jedna od najboljih napadačkih ekipa lige i pitanje jest koliko bi Drummond na taj segment (negativno) utjecao. No, s druge strane, centar Pistonsa bi bio idealna opcija uz Kristapsa Porzingisa koji bi dobio više prostora pod košem, a njih dvojica bi potencijalno predstavljali veliki problem za protivnike u defanzivi. Dallas ima igrača koji bi pokrili iznos Drummondove plaće, međutim pitanje jest bi li Pistonsi ostali zadovoljni jednostavnim tradeom u kojem ne bi preuzeli igrače sposobne donijeti značajniju (pozitivnu) promjenu.

TORONTO RAPTORS

Aktualni prvaci igraju fantastično ove sezone iako su prošlog ljeta izgubili Kawhija Leonarda, a čitave godine imaju velikih problema s ozljedama. Raptorsi bi mogli ponuditi ugovor na isteku Marca Gasola i nekoliko mladih igrača uz pick prvog kruga drafta. Toronto traži igrača koji bi barem djelomice mogao nadoknaditi status koji je imao Leonard iako je naravno riječ o igraču koji nije na toj razini. Međutim, Drummond bi na mnoge druge načine poboljšao jedinu kanadsku NBA momčad.

Rok za transfere u NBA ligi ističe sedmog dana veljače.