Ma kakvi Bucksi i Sixersi – ponovno je vruće u Miamiju!

NBA 4. stu 201910:46 > 10:47
Michael Reaves / Stringer

Miami Heat izjednačio je najbolji ulazak u sezonu s pet pobjeda u prvih šest utakmica.

Dok je NBA svijet usmjerio pozornost prema događanjima u Los Angelesu i potencijalno velikom rivalstvu Lakersa i Clippersa, na South Beachu legendarni Pat Riley potpisao je 140 milijuna dolara vrijedan ugovor s Jimmyjem Butlerom.

Miami je posljednjih godina bio negdje u NBA čistilištu, bez pravog rezultata s nimalo impresivnim rosterom te iščekivanjem umirovljenja Dwyanea Wadea. Potonji je napokon završio karijeru krajem prošle sezone, a ta je situacija konačno otvorila priliku Patu Rileyju da krene u rekonstrukciju momčadi.

Proteklog ljeta, Miami je imao mjesta za potpisati jednog igrača na maksimalnom ugovoru, odluka je pala na Jimmyja Butlera, igrača koji posjeduje kvalitetu, ali svakako nije jedna od superzvijezda lige. Međutim, daleko bitnije događalo se izvan svjetla reflektora tržišta slobodnih igrača.

Riley i njegovi skauti odlučili su iscrpiti tržište igrača koji dolaze na draft, a za promjenu pronašli su neke adute koje nitko nije niti zamišljao, a kamoli spominjao. Svoj trinaesti pick prvog kruga Miami je iskoristio draftiravši Tylera Herra sa Sveučilišta Kentucky. Ne pretjerano razvikan ali iznimno kvalitetan šuter koji u mnogome podsjeća na Mikea Millera.

Herro je već sada pokazao sjajan potencijal i hladnokrvnost na vanjskom šutu, nešto što Heat zaista predugo nije posjedovao. Ipak, Riley je pravi jackpot pronašao u dva nedraftirana igrača prošlogodišnjeg drafta – Kendricku Nunnu i Duncanu Robinsonu.

Nunn je prošao Sveučilište Oakland, dakle igrao je košarku u blizini bivšeg doma Golden State Warriorsa za čiju je razvojnu momčad lani odigrao podosta utakmica, no u trostrukim NBA prvacima nisu prepoznali njegov potencijal. Takvo nešto nije promaklo Patu Rileyju. Legendarni trener, a već godinama predsjednik Miami Heata podario je Nunnu jednogodišnji ugovor od 1,4 milijuna dolara koji nije bio u cijelosti garantiran do nedavno.

Kako je 24-godišnji Nunn odgovorio? Nakon šest odigranih utakmica trenutno je vodeći strijelac Heata s 19,7 poena u prosjeku! Iz igre šutira sjajnih 48 posto (44 posto za tricu).

Duncan Robinson je potpisao identičan ugovor, lani je postao članom Heata uz poneku utakmicu s minimalnom minutažom, a sezonu je uglavnom proveo razvijajući se u Sioux Falls Skyforceu. Robinson je ove sezone u 22 odigrane prosječne minute upisivao 11,2 poena, a u posljednjoj pobjedi nad Rocketsima bio je i najbolji strijelac momčad s 23 poena što je njegov osobni učinak karijere.

Ovoj momčadi Heata treba pridodati još jednog mladića, Bama Adebayja koji u trećoj sezoni karijere ostvaruje najbolje brojke – 13,8 poena, 9 skokova i 5,2 asistencije uz 58 posto šuta iz igre.

Vođeni veteranima kao što su Butler, James Johnson, Goran Dragić, ovogodišnja momčad Heata djeluje uzbudljivo, poletno, organizirano, a velike zasluge tome pripadaju i treneru Eriku Spoelstri koji je nedavno produžio ugovor, trenutno je i jedan od najdugovječnijih trenera u ligi.

Philadelphia, Milwaukee, Boston, pa i Toronto najviše su u raspravama tko će biti najbolja momčad konferencije, međutim nikako se ne smije podcijeniti Miami koji je napokon okrenuo novu stranicu svoje bogate povijesti.