Amerikanke prvakinje svijeta, Stewart MVP

Košarka ostalo 30. ruj 201823:07 > 23:11
fiba.basketball

Ženska košarkaška reprezentacija SAD osvojila je zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj, uvjerljivo svladavši Australiju sa 73:56.

Do ključne razlike Amerikanke su došle u trećem periodu, koji su dobile sa čak 26:11 i otišle na +23. U zadnjoj dionici Australija je samo ublažila poraz.

U redovima prvaka najbolja je sa 15 poena bila Brittney Griner, dok je Diana Taurasi postigla 13, a Breanna Stewart 10 poena. U redovima Australije dvoznamenkasta je bila samo Smith sa 10 poena, dok je najbolja igračica ove selekcije Cambage ubacila svega sedam.

Australija je na ovom susretu imala čak 19 izgubljenih lopti.

Za najkorisniju igračicu turnira izabrana je Breanna Stewart.

To je treća titula svjetskog prvaka za SAD zaredom i 22. uzastopna pobjeda američke selekcije na velikim natjecanjima od 2006. Ovom pobjedom su Amerikanke osigurale plasman na Olimpijske igre u Tokiju.

Sue Bird je postala prva igračica koja je postala četvorostruki svjetski prvak. To je podvig koji nitko nije ostvario ni u muškoj, ni u ženskoj konkurenciji.

Amerikanke su osvojile deseto od svojih 11 finala u povijesti, a izgubile su samo 1983. godine od Sovjetskog Saveza.

Ranije u nedjelju u susretu za treće mjesto Španjolska je došla do bronce pobijedivši Belgiju 67:60.