Nova uzbudljiva liga na SK: 'Svi znaju igrati košarku'

Košarka ostalo 21. ruj 202011:16 > 11:30
SK

Nova sezona Betsafe LKL lige, a koju od ove godine možete pratiti uživo na Sportklubu, počela je na izvanredan način. Piše Vid Horvat

Žalgiris je apsolutni vladar litavske košarke (deset titula zaredom), a posljednjih sezona teško je netko mogao zaprijetiti njemu i Rytas Vilniusu, drugoj najboljoj momčadi iz Litve. I Žalgiris i Rytas lako su se obračunavali sa svojim protivnicima.

Aktualnog prvaka je ovog ljeta napustila ikona Šarunas Jasikevičius, kojeg je na klupi naslijedio 38-godišnji Austrijanac Martin Schiller. Za one slabije upućene radi se o stručnjaku koji je zadnjih godina pekao zanat u Americi, u Salt Lake City Starsima, a prošle sezone proglašen je trenerom godine u NBA G-ligi. Također, od 2015. je asistent na klupi njemačke reprezentacije.

Na nedavnom pripremnom euroligaškom turniru u Kaunasu pokazao je kako zna posao, odnosno kako ima ideju što i kako želi da njegova momčad igra. Pokretljivi napad s puno kretnji igrača bez lopte i trčanje u tranziciju kad god je to moguće. Morat će još poraditi na nekim elementima, jer u finalu spomenutog turnira njegovi igrači imali su puno problema s preuzimanjem Milana.

Momčad je promijenjena u odnosu na prošlu sezonu. Na centarskoj poziciji starta oporavljeni Joffrey Lauvergne, koji ponovno izgleda kao u najboljim danima. Prisutan na skoku i opasan u napadu nakon picka ili na poziciji niskog posta. Iz Baskonije je stigao Argentinac Patricio Garino, koji može pokrivati više pozicija i biti glavna defenzivna opcija. Uz njega je stigao i Amerikanac Steve Vasturia, koji je lani igrao za Rasta Vechtu i pokriva slične pozicije.

U ulozi prva dva playmakera ostali su Thomas Walkup i Lukas Lekavičius, ali veseli što je ozbiljne minute u rotaciji počeo dobivati izrazito nadareni Rokas Jokubaitis. Ne spavajte na ovom igraču, potencijalno nova velika priča ne samo litavske košarke, već i europske. Može igrati na obje bekovske pozicije, jako opasan u driblingu, ima pregled igre i tijelo za modernu košarku.

Vrijedi spomenuti i dolazak Augustinea Rubita iz Olympiacosa, koji će pretežito pokrivati poziciju centra s klupe, ali ima euroligaško iskustvo, dobru igru bliže košu i može pogađati s poludistance. Posloži li Schiller stvari, Žalgiris bi ponovno mogao biti vrlo uzbudljiv za gledati.

Njegov najveći rival Rytas Vilnius također nije mirovao. Stigao je novi trener Donaldas Kairys, a momčad je bitno drugačija. Dinamični bekovski duo Demetrius Jackson i Andrew Goudelock bit će velika snaga. U prvoj utakmici protiv Juventusa nisu spuštali papučicu s gasa.

Na ‘četvorci’ su doveli Chrisa McCullogha, nekadašnji izbor prve runde drafta od strane Brooklyn Netsa. Kao njegova zamjena iz Kaleva je doveden Estonac Kristjan Kitsing, dok ostatak momčadi čine sve domaći igrači s nekoliko reprezentativaca u vidu centra Martynasa Echodasa i šutera Arnasa Butkevičiusa. Ekipa koja sigurno može pomrsiti račune Žalgirisu, pogotovo ako američka pojačanja budu na nivou.

Od kada su Žalgiris i Rytas napustili VTB natjecanje i posvetili se domaćem prvenstvu, liga je znatno zanimljivija. A od ove sezone utakmice ćete moći pratiti i na Sportklubu. U ligi je ukupno deset kluba i igra se četverokružnim sistemom.

Da ćete moći uživati u utakmicama potvrdilo je i otvaranje sezone u Cido Areni, u petom najvećem litavskom gradu Panevežysu. Iako je Lietkabelis, za koji igra i hrvatski košarkaš Marin Marić, ušao s velikim ambicijama u sezonu, nije najbolje reagirao u prvoj utakmici. Prienai im je skočio za vrat od samog početka nije više puštao. Nakon što su gosti imali prednost od pet razlike na poluvremenu, Lietkabelis je napravio spektakularnu seriju 21:2 i lako mogao završiti utakmicu. Ali Regimantas Miniotas i Egidijus Dimsa ostavili su srce na terenu i kreirali triler završnicu za pobjedu Prienai s konačnih 87:84.

”Dojmovi su super, a najviše mi se sviđa što svi znaju igrati košarku. Ima dosta atraktivnih poteza, vrhunskih igrača, počevši od Litavaca pa do stranaca. I veliki su fanatici za tim sportom”, izjavio je Marić za SK.

Još jedno iznenađenje dogodilo se u Pasvalysu. Nevežis je u drugoj četvrtini stekao 15 poena prednosti i više nije ispuštao prednost do kraja utakmice. Briljirao je 20-godišnji Domantas Vilys, koji je ubacio 18 poena i imao najveći +/- od svih igrača u toj utakmici. Pobjedu u prvom kolu ostvario je i Neptunas, koji je sa 84:81 slavio protiv Dzukije Alytusa, momčadi još jednog hrvatskog igrača Paola Marinellija, koji se istaknuo s 13 poena, tri asistencije i četiri skoka.

”Svi znamo da je Žalgiris institucija, ali ni ostali klubovi nisu za baciti. Bit će napeta i uzbudljiva sezona, četiri-pet ekipa od njih deset igra u Europi, što znači da je jaka liga”, rekao nam je Marić.

Marinelli i Marić jedini su hrvatski igrači u Litvi. Marić je također ostavio dobar dojam u prvom kolu. Za 21 minutu ubacio je 12 poena te uzeo pet skokova, ali u već spomenutoj drami bodove je odnio Prienai.

Svi klubovi koji se natječu u Betsafe LKL ligi:

Žalgiris

Rytas Vilnius