Kina 2012. – Rosbergova prva pobjeda, Mercedesu trijumf

Automoto 15. tra 202111:06 > 11:07 0 komentara
HOCH ZWEI/picture-alliance/dpa/AP Images

Nico Rosberg ostvario je prvu pobjedu u F1 karijeri na današnji dan 2012. i Mercedesu donio prvu pobjedu od 1955., dan nakon što je osvojio prvi pole position, a Mercedes je slavljem u Kini započeo novo, izuzetno uspješno poglavlje u svojoj F1 povijesti.

McLaren je na prve dvije utrke sezone u Australiji i Maleziji zauzeo prvi startni red, a na trećoj utrci sezone u Kini to je učinio Mercedes s Rosbergom i Schumacherom, prvi puta od posljednje utrke F1 sezone 1955. u Italiji kada su s Fangijom, Mossom i Klingom zauzeli prva tri startna mjesta, donosni MaxF1.net.

Mercedes je te sezone pozornost privukao inovativnim dvostrukim DRS sustavom koji osim uobičajenog otvaranja stražnjeg krila pomoću kanala u bočnim pločama stražnjega krila slao zračnu struju sve do prednjega krila, smanjujući downforce i otpor zraka na prednjem kraju po principu McLarenovog F-duct sustava iz 2010. FIA ga je uoči VN Kine proglasila legalnim nakon upita konkurencije na prve dvije utrke u Australiji i Maleziji.

Rosberg je odvozio fantastičan krug, 0.505 s brži od Hamiltona, i osvojio svoj prvi pole position u Formuli 1, ali kako je Hamilton dobio kaznu od pet mjesta zbog promjene mjenjača drugi je startao Schumacher i upotpunio prvi startni red za Mercedes.

Mercedesovi mehaničari nisu dobro pričvrstili kotač na Schumacherovom bolidu tijekom prvoga zaustavljanja u boksu u 12. krugu pa je sedmerostruki svjetski prvak morao rano odustati (jedini vozač koji je odustao na ovoj utrci), a Rosberg je u boks ušao krug kasnije i bez problema se vratio u vodstvo.

Koliko su se brzo trošile gume s punim spremnicima goriva najbolje svjedoči podatak da je prije Rosbergove promjene guma u 13. krugu čak 16 vozača već obavilo svoja prva zaustavljanja.

Rosberg je sjajno kontrolirao potrošnju guma na stazi na kojoj su prednje gume ograničavajući faktor, što je odgovaralo Mercedesu W03 koji je više trošio stražnje gume, što je uravnotežilo potrošnju guma na njihovom bolidu, te je bez problema slavio s više od 20 sekundi prednosti ispred Buttona i Hamiltona u McLarenu.

Mercedesu su pomogli i hladniji uvjeti s temperaturom staze od 24 Celzijeva stupnja i temperaturom zraka od 22 stupnja koji su ublažili potrošnju guma.

Rosbergova pobjeda prva je pobjeda za njemačkoga vozača u njemačkom bolidu u povijesti Formule 1 i prva za Mercedes od 11.9.1955. na VN Italije kada je slavio Fangio, a ujedno je ovo prva utrka od VN Italije 2009. na kojoj nije pobijedio Ferrari, McLaren ili Red Bull (tada su dvostruku pobjedu ostvarili vozači Brawn Mercedesa Barrichello i Button).

Četvrti i peti završili su vozači Red Bulla Webber i Vettel, a Grosjean u Lotusu završio je šesti ispred dva vozača Williamsa Senne i Maldonada. Alonso je nakon pobjede u kišnim uvjetima na prošloj utrci u Maleziji bio tek deveti, a posljednji bod osvojio je Kobayashi u Sauberu koji je startao treći iza dva Mercedesa i odvozio najbrži krug utrke, jedini u svojoj F1 karijeri.

“Ovo je vrlo poseban trenutak za mene, cijeli vikend je prošao savršeno,” rekao je Rosberg nakon prve od ukupno 23 pobjede u Formuli 1.

“Moj prvi pole position, a sad moja prva pobjeda u Formuli 1, zaista fantastično. Ali ne samo to, ovo je prva pobjeda za nove srebrne strijele i ovu sjajnu momčad, to je zaista posebno za mene.”

“Hvala svima u momčadi, ovdje u Kini i u našim tvornicama u Brackleyu i Brixworthu, to što smo tako brzo poboljšali bolid čini me jako ponosnim. Nikad neću zaboraviti ovu utrku, a posljednjih 20 krugova činili su se kao da vozim 24h Le Mansa!”

“Ali kad sam prošao ciljem bilo je tako intenzivno. Uživat ćemo u ovom uspjehu, ali i dalje čvrsto stojimo na zemlji. Još uvijek nismo gdje želimo biti, ali i dalje radimo naporno kako bismo razumjeli bolid i gume u svim uvjetima i nastavit ćemo pritiskati kako bismo dodatno poboljšali svoju brzinu u utrci. Vidjet ćemo kako će to ispasti u Bahrainu.”

Mercedesu je ovo bila jedina pobjeda u sezoni u kojoj je na prvih sedam utrka pobijedilo sedam vozača, a na iduću pobjedu čekali su do VN Monaka 2013. gdje je također slavio Rosberg nakon još jednoga pole positiona.