Dominacija Verstappena i u kvalifikacijama Bahreina!

Automoto 27. ožu 202117:01 > 21:58
AP Photo/Kamran Jebreili

Max Verstappen osvojio je uvjerljiv pole position na prvoj utrci sezone u Bahrainu s četiri desetinke prednosti ispred svjetskoga prvaka Lewisa Hamiltona, a Valtteri Bottas završio je treći u drugom Mercedesu.

Verstappen je bio najbrži (1:29.526) nakon prvih krugova u Q3, 0.023 sekundi ispred Hamiltona, a treći je bio Gasly s pola sekunde zaostatka dok je Bottas bio tek četvrti u drugom Mercedesu s dvije desetinke zaostatka za Gaslyjem, piše MAXF1.net.

Ali u drugim krugovima Hamilton prvo skida Verstappenovo vrijeme prije nego je Nizozemac uzvratio s gotovo četiri desetinke boljim krugom za prvi pole position ove sezone.

Hamilton je završio drugi s 0.388 s zaostatka, a Bottas se dobrim drugim krugom približio Hamiltonu i završio treći.

Leclerc je imao vrlo dobre kvalifikacije za Ferrari koje je završio na četvrtom mjestu ispred Gaslyja u AlphaTauriju i dva McLarenova vozača na šestom i sedmom mjestu, a Sainz, Alonso i Stroll završili su na posljednja tri mjesta među najbržih deset.

Temperatura zraka na početku kvalifikacija bila je 30 Celzijevih stupnjeva, a temperatura asfalta bila je 35 stupnjeva, 12 stupnjeva manje nego na vrućem trećem slobodnom treningu.

Williamsovi vozači Russell i Latifi prvi su izašli na stazu u prvom dijelu kvalifikacija, a ubrzo su ih slijedili i vozači Haasa Schumacher i Mazepin.

Schumacher je postavio prvi mjereni krug kvalifikacija (1:33.861), a nakon toga su se vozači jako brzo izmjenjivali na vrhu te je nakon prvih brzih krugova najbrži bio Verstappen u Red Bullu ispred Tsunode u AlphaTauriju i Hamiltona u Mercedesu koji su bili desetinku sporiji.

Nakon drugih krugova u Q1 dobili smo i prva iznenađenja ove sezone – u Q2 nisu prošli Ocon u Alpineu (16.), Latifi u Williamsu (17.) i Vettel u Aston Martinu koji je bio tek 18. u svojim prvim kvalifikacijama za novu momčad.

Vozači Haasa zauzeli su posljednje dvije pozicije, a Schumacher je bio osam desetinki brži od Mazepina u svojim prvim kvalifikacijama u Formuli 1.

Sainz je prošao u drugi dio kvalifikacija, ali je stao na stazi jer mu se ugasio motor, no ipak je uspio nastaviti svoj nastup u drugom dijelu kvalifikacija.

Vozači Mercedesa, Red Bulla, McLarena i AlphaTaurija na početku Q2 izašli su na medium (C3) gumama kako bi se na njima pokušali plasirati u Q3 i na njima startati utrku.

Hamilton je bio najbrži nakon prvih krugova u Q2 s dvije desetinke prednosti ispred Verstappena i Bottasa, a četvrti je bio Norris u McLarenu ispred Sainza, Alonsa i Leclerca dok su vozači AlphaTaurija zauzeli osmo i deveto mjesto na medium gumama.

Ali na kraju su samo Mercedesovi vozači Hamilton i Bottas, Verstappen u Red Bullu i Gasly u AlphaTauriju uspjeli proći u Q3 na medium gumama dok je Perez ispao i završio 11. najbrži.

U Q2 su svoj nastup završili i Giovinazzi u Alfa Romeu, Tsunoda u AlphaTauriju kojega su medium gume stajale potencijalnoga prolaza u Q3, Raikkonen u drugoj Alfi i Russell u Williamsu.

Sainz i Leclerc zauzeli su prva dva mjesta u Q2 za Ferrari (Španjolac je bio 0.001 s brži) ispred Hamiltona, Norrisa, Bottasa i Ricciarda, a Verstappen je prošao kao sedmi najbrži ispred Gaslyja, Alonsa i Strolla.

Prva utrka sezone na rasporedu je u nedjelju u 17:00, a možete u pratiti na Sport Klubu 1.