U Srbiji je otkrivena nova vrsta insekta, a znanstvenici koji su sudjelovali u ovom ostvarenju ukazali su čast Novaku Đokoviću, tako što su insektu dali latinski naziv 'Duvalius djokovici' – Đokovićev duval, priopćio je Biološki fakultet u Beogradu.
U naučnom časopisu Annales Zoologici Fennici objavljen je rad čiji su autori dr Srećko Ćurčić, dr Nikola Vesović, entomolog i biospeleolog Dragan Pavićević. Tipske primjerke ove vrste su sakupili biospeleolozi Miloš Kuraica, koji je također jedan od autora ovog naučnog rada, kao i dr Iva Njunjić.
U ime autora ovog rada, priopćenje je potpisao dr Nikola Vesović.
“Novak Đoković – već više od 15 godina taj čovek uveseljava čitavu naciju, čini nas ponosnim i za to vrijeme je svima postao kao član obitelji. On nije samo vrhunski ambasador Srbije u svijetu, već najbolji tenisač svih vremena i jedan od najdominantnijih atleta ikada.
Imam tu čast i zadovoljstvo da upravo sada objavim otkriće nove vrste insekta iz zapadne Srbije koja dosad nije bila poznata znanosti. U pitanju je specijalizirani, slijepi, podzemni tvrdokrilac (Coleoptera) iz porodice trčuljaka (Carabidae) pronađen u jednoj jami u blizini Ljubovije. Znanstveni rad o opisu nove vrste je nedavno publikovan u istaknutom časopisu ‘Annales Zoologici Fennici’.
Kao znak zahvalnosti i osjećaja potrebe da se na neki naš način odužimo Novaku je bio da novu vrstu nazovemo upravo po njemu – Duvalius djokovici. Hvala Novače!”
Bundesliga
Premier League
La Liga
Champions League
Europa League
Conference League
Eurobasket 2025
Euroleague
NBA
ABA League
Eurocup
ACB League
Australian Open
Roland Garros
Wimbledon
US Open
Masters 1000
Formula 1
MotoGP
WRC
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!