Rusi namještali utakmice u Hrvatskoj, prijeti im zatvor!

Rukomet 22. ruj 202114:39 > 14:39
Ruska juniorska rukometna reprezentacija

Ruski rukometni savez pokrenuo je internu istragu protiv osmorice članova U-19 reprezentacije zbog namještanja utakmica na Europskom U-19 prvenstvu koje se ove godine igralo u Hrvatskoj.

Ruski savez suspendirao je igrače iz svih natjecanja za vrijeme trajanja istrage, a o svemu je tamošnje medije obavijestio predsjednik Saveza na press-konferenciji.

Prema njegovim riječima, Savezu su godinu dana bili sumnjivi rezultati te reprezentacije, a sve je kulminiralo na prvenstvu na kojemu je njihova reprezentacija dobila samo jednu utakmicu, i to onu za 15. mjesto protiv Austrije, piše Index.hr.

Upravo je utakmica s Austrijom bila prijelomni trenutak kad su predsjednik Sergej Šiškarev i njegovi ljudi shvatili da s momčadi Vitalija Ivanova nešto nije u redu. Rusi su u drugom krugu izgubili od Austrije nevjerojatnih 36:19, da bi četiri dana kasnije tu istu reprezentaciju u razigravanju za pozicije pobijedili sa sedam golova razlike. Po povratku s turnira ruski savez je pokrenuo istragu, a spomenuti igrači pali su na poligrafskom testiranju. Osim te, sumnjiva je i utakmica s Danskom.

Skupina igrača unutar reprezentacije udružila se s ljudima iz kladioničarskog miljea i tijekom turnira je od njih dobivala informacije kako bi utakmice trebale završiti. Igrači su to napravili, a zauzvrat su dobili novčane nagrade. Ne želimo da svi članovi reprezentacije budu okaljani ovim događajem, pa ćemo imenovati one koji su suspendirani, a to su Dmitrij Kandibin, Aleksandar Morozov, Nikita Gogoljev, Dmitrij Frolov, Danil Dimitrijev, Maksim Najdunov, Maksim Ermolin i Georgij Kiriljenko. Savez je izvršnom odboru predložio i otkaz izborniku Vitaliju Ivanovu, kojemu prijeti kaznena prijava ako se utvrdi da je i on bio umiješan ili da je znao što se događa, ali da nije reagirao“, priopćio je ruski rukometni savez.

Posebno oštar bio je predsjednik Saveza.

Kad sam dobio pismene dokaze, šokirao sam se. Imamo jasne dokaze koji upućuju na namještanje utakmica s Danskom i Austrijom. Kako netko može izgubiti 17 razlike i četiri dana kasnije tu istu momčad pobijediti sedam razlike? S tom pobjedom su ti, nazovimo ih pravim imenom, lopovi sami dokazali svoju krivnju i dodatno si otežali situaciju. Njihov postupak doživljavam kao izdaju. Imamo mi tih problema i u domaćem prvenstvu, ali ih je teško dokazati iako radimo na tome“, rekao je Šiškarev.

Prema ruskom zakonu, osobama koje sudjeluju u namještanju rezultata ili bilo kakvom njihovom manipuliranju prijeti zatvorska kazna do sedam godina. Budući da su osmorica juniora u vrijeme počinjenja djela bila punoljetnici, sudit će im se po tom zakonu