Vaha za SK objasnio zašto je prekrižio glavnu zvijezdu

Nogomet 8. sij 20229:29 > 09. sij 2022 10:26 0 komentara
Gwendoline Le Goff/Panoramic

Što očekuje od Afričkog kupa nacija u Kamerunu, tko su po njemu favoriti tog natjecanja, kako se nosi s ograničenjima zbog koronavirusa i zašto je odstranio glavnu zvijezdu svoje reprezentacije Maroka. Sve je to u razgovoru za Sport Klub otkrio Vahid Halilhodžić u predvečerje prvenstva Afrike.

Legendarni bosanskohercegovački trener javio nam se iz glavnog kamerunskog grada Yaoundea gdje se njegova reprezentacija priprema za Kup nacija. Sve tri utakmice skupine C odigrat će u tom gradu, doduše ne na novom stadionu Olembe, već na nešto starijem Ahmadou Ahidjo. U ponedjeljak 10. siječnja Maroko igra s Ganom, 14. siječnja suparnici su mu debitanti Komori, a 18. siječnja Gabon.

Halilhodžiću (69) će to biti treći nastup na Kupu nacija nakon što je 2010. s Obalom Bjelokosti ispao u četvrtfinalu, a 2013. s Alžirom nije prošao skupinu.

„Situacija je malo komplicirana. Imamo problema s ozljedama 3-4 vrlo važna igrača, ali preuzeo sam taj rizik i pozvao ih jer su nam standardni. Uz to je u našem okruženju par osoba zaraženo koronavirusom. Svakodnevno smo pod kontrolom i na testovima, vlada strah od virusa tako da je teško postići pravu prazničku, nogometnu atmosferu“, rekao nam je u uvodu bivši trener zagrebačkog Dinama, PSG-a, Lillea i mnogih drugih.

Koliko takav ambijent uskraćuje onaj istinski užitak sudjelovanja na velikom natjecanju?

„Da, to je velik hendikep. Nedostajat će prave atmosfere. Tko se bude bolje adaptirao, imat će više uspjeha.“

Pretpostavljamo da vam je kretanje ograničeno striktno između hotela i stadiona?

„Tako je, putujemo samo autobusom do pomoćnog terena stadiona na kojemu ćemo igrati. Stalno smo zatvoreni u hotelu koji je smješten malo izvan grada, na uzvišenju. Imamo posebne prostorije gdje jedemo i provodimo vrijeme, ali nemaš što raditi. A igrači su nam mladi, žele pravi ugođaj i slobodu. Nije lako zadržati dobro raspoloženje među njima. Čak su nam i dvije prijateljske utakmice koje smo imali otkazane zbog korone.“

Plašite li se vi korone?

„Prebolio sam je prošle godine. Nije baš bilo jednostavno, ali sad nemam nikakvih posljedica, sve je u redu.“

Okrenimo se mi najvažnijem, to je nogomet. Vaša prva utakmica protiv Gane bit će ključna za prvo mjesto u skupini?

„Mislim da hoće. Gana je brza, eksplozivna, igra čvrsto. To je utakmica koja će nam odrediti cijelo prvenstvo. Došli smo s velikim ambicijama, želimo nešto napraviti.“

Što bi to ‘nešto’ bilo? Naslov prvaka?

„To bi značilo otići što dalje. Zašto ne i do finala? Tu smo među 4-5 glavnih favorita. Sjajna prošla godina u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo daje nam vjeru. Mladi smo i gladni. Čeka nas i baraž za SP u ožujku. Sve to moramo svladati kako bi momčad izrasla. Izvrsno je raspoloženje, a i cijela država je fanatična za nogomet i prati nas.“

Tko je još tu uz Maroko među favoritima?

„Alžir, Senegal, Egipat… Pa domaćin Kamerun, Obala Bjelokosti, Nigerija, Gana… Ima tu jako kvalitetnih reprezentacija s igračima svjetske klase. Bit će zanimljivo. Afričke reprezentacije napreduju i jednog bi dana neka od njih mogla i na Svjetskom prvenstvu dogurati daleko. Generalno je Kup nacija ove godine vrlo kvalitetan.“

Puno je prašine podigla vaša odluka da odstranite najveću zvijezdu Hakima Ziyecha? Kazali ste – zbog simuliranja ozljede u prijateljskoj utakmici protiv Gane, kašnjenja na treninge…

„Za mene je to završena priča. Stvorio sam grupu igrača željnih trofeja, igranja, rada i odricanja te postavio određeni kriterij ponašanja. Reprezentacija ne pripada samo igračima, nego i čitavom narodu. Nitko ne smije kvariti ugled, kredibilitet i ponos nogometne nacije, a ja moram napraviti sve da očuvam atmosferu među igračima.“

Kako je marokanska javnost na to reagirala?

„Svatko ima pravo na svoje mišljenje. Ja sam dao objašnjenje za to što sam napravio. Znam što radim i za sada se to pokazuje kao dobar potez. Ni jedan igrač ne smije biti iznad reprezentacije.“

Kako komentirate negodovanja određenih trenera europskih klubova zbog odlaska afričkih igrača na Kup nacija i generalno na minoriziranje važnosti tog natjecanja?

„Zaprepašten sam takvim komentarima. Bio sam trener u Europi i znao sam da moram biti spreman na to ako u sastavu imam afričke igrače. Razumijem da klubovima nije drago jer plaćaju te igrače, ali ne možeš im zabraniti igrati za njihovu državu. To je ispod svakog nivoa. Čak su i neki moji igrači bili izloženi pritiscima i prijetnjama. Kao, da će se naći transfer listi, da neće više igrati… To je toliko nisko“, zaključio je legendarni Vaha.

Podsjetimo, Afrički kup nacija počinje u nedjelju utakmicama skupine A Kamerun – Burkina Faso i Etiopija – Zelenortska Republika. Te dvije, kao i sve ostale utakmice na turniru, možete pratiti u izravnim prijenosima na Sport Klubu.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!