Parma postala vlasništvo američkih milijardera

Serie A 18. ruj 202013:26 > 13:30
Alessandro Sabattini/Getty Images

Parma je tako peti klub iz Serie A koji je prešao u sjevernoameričko vlasništvo, nakon AC Milana, Fiorentine, Bologne i AS Rome.

Američka obitelj Krause novi je vlasnik talijanskog nogometnog prvoligaša Parme.

Krause Group je kupila 90 posto tvrtke Parma Calcio 1913 i 99 posto tvrtke Progetto Stadio Parmal, tvrtke osnovane za upravljanje projektom obnove stadiona Tardini.

Kyle Krause, izvršni direktor grupe Krause koja je u petak završila preuzimanje, rekao je za Reuters kako želi da Parma razvija mlade igrače i da postane momčad koja je “zabavna za gledati i uzbudljiva na terenu”.

“Shvaćam da do siječnja nećemo postati Juventus. Dakle, ovo smatram dugoročnim ulaganjem, dugoročnom strašću. Za mene posjedovanje Parme ne znači kratkoročni uspjeh,” kazao je Krause u u prvom intervjuu kao vlasnik i predsjednik Parme.

Nuovo Inizio, skupina koju su osnovali lokalni poduzetnici i preuzeli klub nakon bankrota i ispadanja u četvrti rang talijanskog nogometa 2015. godine, zadržat će udio od 9%, dok će preostalih 1% ostati u Parmi Partecipazioni Calcistiche, tvrtki koja okuplja obožavatelje kao dioničare.

Parma je tako postala peti klub iz Serie A koji je prešao u sjevernoameričko vlasništvo, nakon AC Milana, Fiorentine, Bologne i AS Rome.

Klub osnovan 1913. godine, nikada nije osvojio talijansko prvenstvo, ali je 90-tih godina prošlog stoljeća osvojio tri europska trofeja. Dva su puta osvojili stari Kup UEFA, jednom Kup pobjednika europskih kupova, tri puta Coppa Italia i završili kao doprvaci u Serie A.

Nakon što je Parmalat propao 2003. godine nakon velike financijske afere, klub je reformiran pod novom upravom kako bi sačuvao status Serie A. No, 2015. godine Parma je pala u nesolventnost pod teretom dugova i novih korupcijskih skandala, što je dovelo do ispadanja u četvrtu ligu talijanskog nogometa.

Tijekom posljednjih sezona Parma je ostvarila tri uzastopne promocije i vratila se u Serie A 2018. godine.

Grupa Krause, koja je 2019. prijavila 2,8 milijardi dolara prihoda, već posjeduje američki nogometni klub nižeg ranga Des Moines Menace.

Obitelj je svoje bogatstvo izgradila u lancu maloprodajnih trgovina Kum & Go na američkom Srednjem zapadu, koji se može pohvaliti sa 400 benzinskih i snack stanica u 11 saveznih država, kao i s njihovom lokalnom uslugom prijevoza benzina Solar Transport. Posljednjih godina proširio je svoja imanja na dvije vinarije u talijanskoj regiji Piedmont.

“Razvoj igrača vidimo kao velik dio onoga što radimo. Imamo izvrsnu akademiju s infrastrukturnog stajališta, a prilika da rastemo i razvijamo talente kako bi igrali u prvoj momčadi mora biti prioritet,” kazao je Krause.

“Neke druge momčadi Serie A imaju ogroman sastav, dovode talente i posuđuju talente što je u redu, ali mi ćemo stvarati talente i oni će igrati za nas,” dodao je.

Modernizacija stadiona Tardini koji sada prima 27.000 gledatelja, također je među planovima.