'Nije cilj samo nastaviti prvenstvo, nego i završiti'

Serie A 19. svi 202016:28 > 16:39
Alessandro Sabattini/Getty Images

U Italiji se još ništa ne zna, jer iako s stvari poboljšavaju, ne treba preuranjeno sve popustiti

Ministar sporta u Italiji Vincenzo Spadaforda govorio je o mogućem nastavku Serije A i izazvao ponovno zbrku.

Talijanski nogometni savez (FIGC) je jučer objavio da su sva nogometna natjecanja u toj zemlji suspendirana do 14. lipnja, iako je vodstvo Serije A imalo plan da dan ranije, 13. lipnja, krene s nastavkom sezone.

Ministar sporta Spadafora danas je dao još jednu verziju situacije.

“Svi se nadamo da će sezona biti nastavljena što je prije moguće, ali u ovom trenutku nemamo sigurne informacije, kao što je istakao premijer Giuseppe Conte. Ako krivulja zaraznosti nastavi opadati, tada će biti moguće potvrditi taj datum početka Serije A. Međutim, moramo ići postepeno, biti oprezni i odgovorni, kao i dosad”, kazao je Spadafora.

Prema protokolu koji su dostavili klubovi, medicinsko osoblje i Udruženje igrača klub bi u karateni trebao biti 15 dana, ali da mu se omogući da nastavi s treninzima u tom periodu, dok bi zaraženi pojedinac bio potpuno izoliran ta dva tjedna. To je model koji se primjenjuje u Njemačkoj i za sada je funkcionalan.

„Ako igrač bude testiran pozitivno, shvaćam da je ovo pitanje sporta, ali to bi također ugrozilo zdravlje te osobe i ljude koji su mu bliski“, nastavio je Spadafora.

„Zato razmatramo svako moguće rješenje koje medicinari imaju. Cilj ovdje nije samo da se sezona Serija A ponovno pokrene, već i da se osigura da se ista može i završiti”, dodao je.

Nogometni klubovi su frustrirani, pogotovo jer se teretane, bazeni i sportski centri mogu ponovno otvoriti za javnost tek od 25. svibnja.

„Pokušat ćemo korak po korak ponovno uspostaviti osjećaj normalnosti, ali ne smijemo spustiti svoju zaštitu, jer još uvijek nismo sigurni kako će se virus razvijati. Zbog toga smo odlučili ići korak po korak. Kada se podaci o zaraženosti poprave, onda možemo usvojiti manje stroge mjere i obrnuto”, zaključio je.