Na prodaju je klub koji je 86 godina bio u Premier ligi

Premier League 7. sij 202011:21 > 11:34
Getty Images

Nekadašnji engleski premierligaš, Sunderland, nalazi se već dulje vrijeme izvan elitnog ranga engleskog nogometa. Trenutno se bori za ulazak u doigravanje treće lige (League 1).

Međutim, nije to vijest, već činjenica da su navijači, iznervirani nedovoljno kvalitetnim rezultatima, uslijed prosinačkog remija protiv Boltona zatražili da vlasnik Stewart Donald stavi klub na prodaju.

Nisu vjerojatno ni sami mogli očekivati da će im ovaj udovoljiti.

– Iako je sastanak s navijačima bio pozitivan, a ovo priopćenje nas je iznenadilo, svjesni smo da Sunderland ne može biti uspješan bez jedinstva između navijača i kluba. Stoga pristajemo na njihov zahtjev, a čim dobijemo zadovoljavajuću ponudu, o tome ćemo obavijestiti javnost. Za sad molimo navijače da i dalje podržavaju momčad i trenera i pomognu im da ova sezona završi uspješno – stoji u službenom priopćenju kluba.

U travnju 2018. Donald je odabran za predvodnika konzorcija koji je ponudio kupnju Sunderlanda, a na prodaju ga je tada stavio milijarder i tadašnji vlasnik Ellis Short nakon drugog uzastopnog ispadanja, u League One. Donald je prodao Eastleigh kako bi mogao biti vlasnik Sunderlanda. U svibnju je službeno postao vlasnikom Crnih mačaka.

Tako će sada Donald prodati klub nakon samo 19 mjeseci koliko je u njegovom vlasništvu.

Sunderland je član Premier lige odnosno Division 1 od samih početaka tog natjecanja, još od 19. stoljeća! Već u trećoj sezoni nastupanja u engleskoj ligi postao je prvakom, 1891. godine! Prvi put je u drugi rang ispao tek 1959. godine i otad je do početka 2000-ih uglavnom oscilirao između Championshipa i Premier lige, odnosno Division 1 i 2.

Otad je proveo čak 15 sezona u elitnom rangu engleskog nogometa, do 2017. kada je iz njega posljednji put ispao. Šest puta je bio prvak Engleske i osvojio dva kupa.

Ukupno je u prvom rangu proveo čak 86 sezona, u drugom 30, a u trećem (gdje je sad) samo tri, od toga dvije u ovom desetljeću!