Ima li Antoine Griezmann nekih psihičkih problema?

Nogomet ostalo 21. stu 201820:19 > 20:22

Francuski nogometaš začudio je izborom kopački na prijateljskoj utakmici koja je u utorak navečer odigrana na Stade de Franceu.

U goste svjetskim prvacima, koji su pogotkom van Dijka u 90. minuti u Njemačkoj ostali bez završnog turnira prve Lige nacija, stigao je Urugvaj.

Bila je to sjajna prilika da se ljubitelji nogometa prisjete čvrstog okršaja tih dvaju reprezentacija s ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva u Rusiji. Tada su Francuzi slavili rezultatom 2:0, iako su do pobjede stigli uz pune sreće i pomoći urugvajskog vratara Muslere.

Potonjeg sinoć nije bilo u St. Denisu, kao ni brojnih drugih standardnih članova prve postave momčadi koju bira Oscar Tabarez. Kod Francuza su izostala također četiri važna igrača, no na terenu su svejedno bile izuzetno jake momčadi. Na kraju krajeva, loptu su natjeravali i Suarez i Cavani s jedne strane te Mbappé, Giroud, Matuidi, Kante…

I, naravno – Griezmann!

Popularni ‘Gricko’ dobar dio večeri bio je u središtu pažnje i to zbog onoga što je za tu priliku nosio na nogama.

Na obje njegove kopačke prigodno su bile iscrtane neke neobične posude, nazovimo ih ćupovi. Jedan je bio obojan francuskim, a drugi urugvajskim bojama. Riječ je o tradicionalnoj posudi iz koje se u velikom dijelu Južne Amerike konzumira čaj od biljke mate.

Na istoga se prije gotovo deset godina navukao sadašnji član Atletico Madrida kada je još započinjao svoju internacionalnu karijeru. Tih je dana bio još nepoznat nogometaš koji nije odigrao niti jednu utakmicu u najjačim svjetskim ligama.

A onda mu je povjerenje u jednoj utakmici La Lige konačno dao Martin Lasarte, uruguvajski trener koji ga je naučio sve o nogometu, ali i izvan njega. On i Carlos Bueno, njegov suigrač iz baskijskih dana, ostavili su dubok trag na Antonijev život.

Možemo reći i identitet.

Iako rođen usred Francuske, tih dana Antoine je polako prestajao biti čisti Francuz, a sve se više osjećao poput Urugvajca.

Bueno i Lasarte u toj su ga mjeri obilježili da je počeo navijati za najveći urugvajski nogometni klub, Peñarol iz Montevidea!

U San Sebastianu je proveo punih pet godina, a odmah potom otišao je u Atletico Madrid gdje je u posljednje četiri godine upoznao još nekolicinu Urugvajaca i dodatno podebljao svoju ljubav prema tom dijelu svijeta.

Njegova opčinjenost sve se više pretvarala u opsesiju koja se razvila do ove mjere: postignuti gol za 2:0 u Rusiji Griezmann nije htio proslaviti! Štoviše, osvajanje SP-a proslavio je isticanjem urugvajske zastave?!

Stvari su se oteli kontroli, a uvijek nježni Luis Suarez u jednom trenutku više nije mogao gledati što se događa. Izgubio je živce i otvorio dušu novinarima:

“Griezmannu bi bilo pametno da se prestane praviti Urugvajcem, jer to nikada neće postati! On je Francuz! Ne znam što se događa u njegovoj glavi, ali on ne može biti kao mi, jer mi pričamo drukčije, mi se osjećamo drukčije!”

Te riječi očito nisu ostavile nikakav učinak na nogometaša Atletica, koji je u toj mjeri zahvalan onime što je Urugvaj (i njegovi žitelji) učinio za njega kako još uvijek slijepo slijedi savjet koji mu je ne tako davno uputio taj nezaobilazni Lasarte:

“Griezmannu je pametno da ostane tu di jest. Bolje je da bude glavni u Atleticu i u tom klubu ispiše povijest, nego da bude tek jedan od mnogih u Barceloni”, rekao je u svibnju ove godine urugvajski trener koji, usput budi rečeno, zasad nema profesionalni angažman.