Francis: "Od dilera do sjedala pored Hakeema"

NBA 9. ožu 201812:54 > 13:35
Getty images/Lisa Blumenfeld

Nekadašnja NBA zvijezda Steve Francis progovorio je o teškom životu koji ga je doveo u NBA ligu.

Steve Francis dobro je poznat NBA fanovima, početkom prošlog desetljeća bio je jedno od zaštitnih lica Houston Rocketsa. Danas 41-godišnji “umirovljenik” progovorio je o teškim životnim trenucima.

Kao klinac sjedio sam na uglu ulice, pored telefonske govornice, čekao da telefon zazvoni kako bih mogao ljude upućivati gdje će kupiti drogu. Nakon što mi je majka preminula, imao sam 18 godina, svijet mi se srušio, košarka mi nije bila u planu, razmišljao sam kako ću stvoriti svoje malo drogeraško carstvo,” govorio je Francis koji je odrastao u Tacoma Parku, savezna država Maryland.

Ipak, odlazak u Teksas, otkuda je dobio poziv sa sveučilišta San Jacinto promijenio mu je život.

Moj san bio je živjeti na kampusu sveučilišta, nositi torbu na leđima, biti siguran, uživati i učiti. S vremenom sam postao dobar u košarci, sve više sveučilišta se interesiralo, a velika želja bila mi je prijeći na Maryland. Uspio sam, a godinu dana kasnije (1999.) izabran sam kao drugi izbor drafta.”

Francisa su odabrali Vancouver Grizzliesi, no on nije želio otići u Kanadu. Riskirao je veliku kaznu NBA lige, potencijalno i budućnost u najjačoj svjetskoj ligi, no na koncu želja mu se ispunila, te je prije sezone 1999/2000. transferiran u Houston gdje je dvije godine bio suigrač najvećem igraču Rocketsa u povijesti, Hakeemu Olajuwonu.

Četiri godine ranije boravio sam na uglu neke ulice i prodavao drogu, a onda odjednom sjedim u zrakoplovu pored Hakeema Olajuwona, nevjerojatno,” čudio se Francis.

Progovorio je i o velikom prijateljstvu s Yao Mingom: “Ne znam da li sam ikada upoznao bolju osobu. Gdje god je išao pratile su ga brojne kamere, a on se čitavo vrijeme brinuo da li ostalim igračima, članovima kluba te kamere smetaju. Žao mi je što se prerano vratio nakon loma stopala, mogli smo zajedno napraviti velike stvari.”

Francis je 2004. godine transferiran u Orlando za Tracyja McGradyja, no kasnije nije uhvatio formu koja ga je pratila u Rocketsima gdje je postao i All Star igrač. Kasnije je kratko vrijeme proveo u New York Knicksima, a karijeru je završio 2010. godine nakon epizode u Kini gdje se nije najbolje snašao.

Proteklih godina imao je problema s alkoholom, a nakon NBA karijere ostao je živjeti u Houstonu.