Važna pobjeda Mađara na krilima sjajnog Hange

Košarka ostalo 4. ruj 201715:48 > 16:43
Srdjan Stevanovic/Getty Images

Mađarska je ostvarila prvu pobjedu na Eurobasketu, predvođeni sjajnim Adamom Hangom koji je s 31 poenom, te po osam skokova i dodavanja bio neriješiva enigma za češku reprezentaciju.

Mađarska reprezentacija ostvarila je vrlo važnu pobjedu na Eurobasketu, nakon uvodnih poraza od Hrvatske i Crne Gore, Mađari su nadigrali momčad Češke 85:73.

Ovo je prva pobjeda Mađara na Eurobasketu od 1969. godine, a još je važnija obzirom na suparnika. Gledajući kvalitet Španjolske, Hrvatske i Crne Gore, bilo je jasno da će borba za posljednje mjesto koje vodi u osminu finala biti između Mađara i Čeha. U konstataciji snaga, Rumunji su u ovoj priči autsajderi.

Može se zaključiti, Mađari su pobijedili utakmicu koju su i morali dobiti, a važna bi, u krajnjoj mjeri, mogla biti i koš razlika, stoga slavlje od 12 razlike protiv izravnog konkurenta za plasman u doigravanje dobra je nada Mađarima u produženje boravka na Eurobasketu. Adam Hanga slabije je odigrao u teškom porazu protiv Crne Gore, no kontra Čeha, vratio se motiviran, spreman pokazati svoje prave mogućnosti. Član španjolske Baskonije odigrao je briljantnu utakmicu, gotovo na razini triple-double učinka. S 31 poenom, te po osam uhvaćenih lopti i dodavanja bio je neriješiv problem za protivničku momčad.

Mađarska je otvorila dvoboj vrlo agresivno, s brzinskih 7-0 rano su pokazali namjere. Prednost je u početnoj dionici porasla i do 12 razlike (22:10), da bi se Česi ipak prije kraja uvodne četvrtine vratili u jednoznamenkasti zaostatak (23:16). Česi su najveće nade polagali u svog najboljeg igrača, jedinog igrača iz NBA lige u sastavu izbornika Ronena Ginzburga, Tomaša Šatoranskog koji ipak nije mogao kontrirati raspoloženom Hangi na drugoj strani. Mađari su pokazali konstantnost i visoku dozu koncentracije, niti jednog trenutka nisu dopustili protivniku približavanje na zaostatak manji od šest poena (68:62 u 33. minuti, odnosno 79:73 u 39. minuti što su bili i zadnji poeni Čeha na utakmici). Mađarska je mini serijom 6-0 zaključila dvoboj.

Pored spomenutog Hange, u pobjedničkoj ekipi valja istaknuti Davida Vojvodu s 18 poena i četiri skoka, a dvoznamenkasti su još bili Perl s 12, odnosno Allen s deset poena. Čehe je predvodio Šatoransky s 18 poena, sedam skokova i četiri asistencije, parirao mu je Lukas Palyza s identičnim učinkom, Auda je dodao 15 poena.

Mađari već u utorak imaju priliku napraviti još jedan korak prema doigravanju kada će na drugoj strani terena stajati domaćin Rumunjska. Česi pak isti dan čekaju Crnu Goru, a u kakvom će raspoloženju Crnogorci dočekati taj dvoboj ovisit će i njihov okršaj s Hrvatskom koji je na rasporedu u 16:45h, naravno uz prijenos na Sportklubu.