Stipčević iz Bologne za SK: 'Situacija je kritična'

Košarka ostalo 19. ožu 202013:53 > 14:02
Fabio Averna/NurPhoto via Getty Images

Rok Stipčević za Sport Klub iz prve ruke opisuje stanje u Italiji, a otkriva kako se boravak van stana bez formalne dozvole strogo kažnjava PIŠE: Ivan Blažević

Koronavirus zaustavio je sport u cijeloj Europi, a prva točka žarišta bila je Italija. Prva europska zemlja u kojoj se pojavio virus, prva zemlja koja je otkazala većinu prvoligaških prvenstava, na kraju i prva postaja u Europi na kojoj se uvela potpuna karantena.

O svemu za Sport Klub svjedoči i bivši košarkaški reprezentativac Rok Stipčević, koji za kruh zarađuje u Bologni.

“Već deset dana smo u potpunoj karanteni. Prva faza je bila krajem drugog mjeseca kad se izoliralo desetak sela oko milana, druga faza je bila kad je cijela Lombardija izolirana, a sada je kompletna Italija stala i situacija je više nego kritična. Mislim da nitko nije očekivao da će jedna Italija, prelijepa država puna turista apsolutno stati. Na ulicama nema nikoga, ekonomija je blokirana. Daleko smo od dobre situacije. Želim poručiti svim Hrvatima i Hrvaticama da se čuvaju i paze i da poštivaju sve upute jer mislim da je preventiva ključ u ovakvim situacijama. Ne dao Bog da Hrvatsku zadesi ovo što je zadesilo Italiju.”

Kako se vaš klub ponio u cijeloj situaciji?

“Od samog početka je klub bio i više nego korektan prema nama. Nama je otpočetka, kad smo se još skupljali na zajedničkim treninzima, rečeno da može dolaziti tko hoće. A kad je postalo jasno da će doći do potpune karantene, zabranili su nam kolektivne treninge, a sada svatko od nas na Whatsapp dobiva svoj individualni program. U stanu odrađujemo što je više moguće, formu zadržavaš koliko možeš, ali to je sve u drugom planu, čuvaš zdravlje sebe i bližnjih.

Maddie Meyer, Getty Images Sport

Nedostaje li ponekad motivacije kad moraš sve raditi doma odvojen od klupskih kolega?

“Pa i ne. Nikad mi nije bio problem treniranje, držim do svog tijela, to je nekako moj stil života. Eto tako trenutno treniram samo za sebe, mislim da se u zadnjih 15 godina nije dogodilo da o košarci razmišljam toliko malo koliko u zadnjih 10 dana. Mislim da će posljedice po sport biti puno veće i dugoročnije nego što možemo zamisliti.”

Iz stana ne smijete izlaziti?

“Ma kakvi, moraš imati dobar razlog za to. Čak moraš imati i formalno odobrenje. Ovdje u Italiji zove se Autocertificiaone, Moraš imati papir da bi mogao van iz kuće, a na njemu stoji opravdani razlog zbog čega si izišao. Ukoliko to nemaš kod sebe prilikom izlaska, boravak van stana je čak kažnjiv.”

Kako provodite slobodno vrijeme?

“Radim ono što oduvijek želim raditi, čitam, učim novi jezik, gledam neke filmove, gledam NBA utakmice iz 90-ih i 2000-ih godina i pokušavam si jednostavno okupirati dan.”

Gledali ste reprezentaciju, što kažete na otvaranje kvalifikacija?

“Jesam, mislim da reprezentacija ide u dobrom smjeru. Drago mi je da se Ukić vratio jer nam je na toj poziciji doista potrebno iskustvo. Nadam se da nas koronavirus neće izbaciti iz tračnica.”

Ukoliko se ukaže šansa, hoćemo li vas ponovno vidjeti u reprezentativnom dresu?

“A gledajte, ako me pozovu, naravno da ću se odazvati reprezentaciji, to je najveća čast koju kao profesionalan sportaš možete imati. Dobro se osjećam, neću se nametati ali tu sam, a reprezentaciji želim sve najbolje.”