Počinje Euroliga: Efes brani naslov, CSKA predvodi ‘lovce’

Euroleague 30. ruj 20218:52 > 9:58 0 komentara

Nakon puna četiri mjeseca od posljednje utakmice prošle sezone, Euroliga se ponovno vraća na velika vrata. Najbolje košarkaško natjecanje Europe pratimo isključivo u programu Sportkluba.

Posljednje dvije sezone, dakle uključujući ‘pandemijsku’ koja je prekinuta, Anadolu Efes ustoličio se kao glavna snaga europske košarke. Dominaciju su potvrdili velikim trijumfom na svibanjskom Final Fouru u Njemačkoj. Turski klub će ponovno biti prvi favorit, posebno iz razloga što se nisu oslabili već su se zapravo i pojačali.

Zamijenili su samo jednog visokog igrača, Sertač Šanli je preselio u Barcelonu dok je stigao mlađi, ali kvalitetniji Filip Petrušev. Možda ipak najznačajnije pojačanje je ostanak MVP-a prošle sezone Vasilija Micića koji je odolio pozivima o napuštanju Europe te selidbi u NBA. Svi važni igrači Efesa tako su ostali na okupu uključujući i nezamjenjivog Krunoslava Simona koji je u lipnju napunio 36 godina, a upravo kreće u svoju petu sezonu u Efesu.

Konkurenciju predvodi izvrsni CSKA koji nije izgubio niti jednog važnijeg člana momčadi (Hilliard, Eric), a stigla su dva izražena pojačanja – Marius Grigonis i Aleksej Šved. Posebno će zanimljivo biti pratiti kako će trener Itoudis kontrolirati ponekad ‘divljeg’ Šveda koji će se morati smiriti u svojim često sumanutim šuterskim ekshibicijama.

Barcelona je kupovala u Žalgirisu, trener Šarunas Jasikevičius je u svom bivšem klubu tražio pojačanja i doveo Nigela Hayesa te Rokasa Jokubaitisa. Ipak, glavna zvijezda je i dalje Nikola Mirotić koji još uvijek odbija prihvatiti smanjenje ugovora, a trenutno je najplaćeniji igrač Europe s 4,5 milijuna eura godišnje zarade.

Nakon turbulentne prošle sezone kada nisu nikoga kupovali, a usred godine izgubili su Campazza i nešto kasnije Decka, madridski Real napokon je spreman ponovno napasti tron europske košarke. Stigao je Adam Hanga iz rivala Barcelone, a vjerojatno najvažnije pojačanje je Guerschon Yabusele, igrač s NBA iskustvom.

DEBITANT MONACO I POVRATNIK UNICS

Finalisti lanjskog Eurocupa, pobjednik AS Monaco i poraženi ruski UNICS pokušat će šokirati europske velikane te zadržati status euroligaša i dogodine. U tu svrhu, Monaco je promijenio praktički čitavu momčad koja je osvojila Eurocup, trener Zvezdan Mitrović dobio je čak 13 novih igrača, a među njima je jedan od najboljih igrača Eurolige proteklih godina, Mike James.

Tu su još povratnik u europsku košarku Donatas Motiejunas te veterani Will Thomas, Brock Motum i Leo Westermann.

UNICS će pak imati izraženi hrvatski štih. Novi trener je Velimir Perasović, a najveće ovoljetno pojačanje je Mario Hezonja. Pojačanja su svakako i Lorenzo Brown, odnosno Tonye Jekiri.

POTENCIJALNA IZNENAĐENJA

Zenit se pojačao vrlo kvalitetno, stigao je Jordan Lloyd koji se lani sjajno prezentirao u Crvenoj Zvezdi, ruski klub je mijenjao i pod koševima, a novo pojačanje je Jordan Mickey, igrač s višegodišnjim euroligaškim iskustvom. Veliko pojačanje je i Shabazz Napier, no nažalost američki razigravač ozlijedio se u finalu ruskog Superkupa te će neko vrijeme biti nedostupan.

Žalgiris je promijenio više igrača, izgubljeni su spomenuti Hayes i Jokubaitis, kao i Thomas Walkup, a stigao je nekada sedmi izbor NBA drafta, Emmanuel Mudiay. Uz njega pojačanja su veterani Strelnieks, Kalnietis, Ulanovas kao i Amerikanac Tyler Cavanaugh.

Moramo spomenuti jasno i Armani koji je lani igrao Final Four, ali ovog su ljeta izgubili neke ključne igrače poput Zacha LeDaya i Kevina Puntera koji su pojačali Partizan. Najveće pojačanje je Nicolo Melli, ali dojam jest kako talijanska momčad nije na istoj razini kao i prošle sezone.

Asvel se ozbiljno pojačao za novu sezonu, francuski klub čiji je vlasnik veliki Tony Parker, a njegov brat TJ glavni trener, doveo je najtalentiranijeg centra Europe Victora Wembanyamu, Elijea Okoboa iz NBA lige, talentiranog Dylana Osetkowskog, veterane Raymara Morgana i Chrisa Jonesa.

HRVATI U EUROLIGI

Ove sezone, trenutno, brojimo četiri hrvatska igrača. Ante Žižić se nažalost ozlijedio, za Maccabi će zaigrati tek sredinom studenog, Krunoslav Simon je naravno u Anadolu Efesu, Krešimir Nikić će tražiti priliku u Albi dok će Mario Hezonja biti jedna od najvećih zvijezda UNICS-a.

Dragan Bender trenutno nije na rosteru Maccabija, no prema dostupnim informacijama mogao biti dobiti novi ugovor nakon što se oporavi od ozljede.

PROGRAM PRVOG KOLA:

30. rujna – četvrtak:

Monaco vs Panathinaikos – 19 sati, SK4
Maccabi vs Bayern – 20 sati, SK HD
Armani Milano vs CSKA – 20.30 sati, SK3
Real Madrid vs Anadolu Efes – 20.45 sati, SK1

01. listopada – petak:

UNICS vs Zenit – 18 sati, SK HD
Fenerbahče vs Crvena Zvezda – 19.45 sati, SK1
Olympikos vs Baskonia – 20 sati, SK7
Asvel vs Žalgiris – 20 sati, SK9
Barcelona vs Alba Berlin – 21 sat, SK HD

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!