Treba li Dalić ostati? Evo što kažu komentatori SK-a

Euro 2020 30. lip 202112:00 > 12:04 1 komentar
AP Photo/Petr David Josek

Treba li Zlatko Dalić ostati na klupi Hrvatske? Pitanje je koje se proteže nakon ispadanja Vatrenih u osmini finala Eura 2020.

To smo pitanje postavili i komentatorima Sport Kluba, a pred vama su njihovi odgovori.

Željko Vela:

Nije mi to pitanje za jednostavno i jednoznačno DA ili NE.

S obzirom da je novi ciklus kvalifikacija već počeo, bilo bi logično da ostane do kraja SP u Kataru. No, treba vidjeti koliko duboke ožiljke je ostavio ovaj turnir, oprašta li se još netko od igrača i ide li ekipa u bilo kakav reset ili se prestrojava u hodu i nastavlja manje više istim putem?

Dalićev plus je što je u svakom ciklusu isporučio barem minimum zacrtanog rezultata, a u Rusiji bio na čelu ekipe koja je ispisala povijest.
Problem je dojam. Sve što smo napravili nakon Rusije, napravili smo naizgled puno teže od očekivanja. Koliko god su ta očekivanja često nerealna, jasno je da je bilo previše lutanja, eksperimentiranja i puno previše kompromisa. No, neka i to bude pometeno pod tepih smjene generacija.

Na ovom prvenstvu najveći krimen mu je bezgranično, a ničim utemeljeno povjerenje u Rebića. Osim toga vadio je neka posve nova rješenja kao zeca iz šešira i nije baš pogađao. Previše je gledao ime i status igrača, premalo trenutačnu moć i formu.
Ako je iz toga naučio lekciju – sjajno.

Antonio Baković:

Svakako mislim da Zlatko Dalić treba ostati izbornik i u narednom periodu ako sam to želi i ima ambiciju. Prvo, čovjek ima važeći ugovor. Drugo, još važnije, ima sjajne rezultate (što god tko mislio). Srebro na SP, kvalificirao se na Euro, ostao u najjačem razredu Lige nacija (zbog administracije i gol razlike, ali bože moj…), zatim prolazak skupine i egal utakmica sa snažnim protivnikom u osmini finala. To su činjenice. O dojmu se uvijek može razgovarati. Real Madrid je sa Zidaneom osvojio tri vezane Lige prvaka pa se pričalo da Zizou nije dobar trener i da igra Kraljeva nije ništa posebno. To ističem samo da bih dao perspektivu o tome koliko dojam može biti varljiva ili rastezljiva stvar. Za izbornika je ključno tek nekoliko stvari. Da ima rezultat, da ima podršku igrača i da ima jasan plan kako će reprezentacija izgledati u nekom srednjoročnom periodu. Tome bih dodao i podršku javnosti jer ona je također vrlo bitna. Mislim da Dalić ima podršku javnosti i dalje bez obzira što oni najglasniji kritičari smatraju da bi Hrvatska trebala biti nekakav serijski osvajač medalja na velikim natjecanjima što naravno nije realno.

Da bi ostavio puno nasljeđe koje je ionako već sada za bilo kojeg njegovog nasljednika vjerojatno nedostižno Dalić mora zavšiti ciklus. Provesti smjenu generacija i onda s tom novom generacijom zaokružiti priču u Kataru, a nakon toga formirani sastav ostaviti svom nasljedniku.

Ivan Ivković:

Dalić ne treba ostati, a razlog je jednostavan; kada je tek došao igralo se najbolje, a što duže ostaje igra se lošije. Svaka priprema utakmice završi s nečim tipa ‘bili smo neorganizirani’ ili ‘loše smo trčali’. Vrijeme je za nešto i nekog novog.

Ivan Švajhler:

Mislim da trebamo promjenu na klupi reprezentacije! Izrazito cijenim i poštujem sve što je Dalić napravio, ali isto tako mislim da uz njega reprezentacije više ne može i neće napredovati. Ponavljam, divim se svemu što je napravio, ali i zamjeram neke stvari koje su neshvatiljive i neprihvatljive u modernom nogometu (danski gol na SP nakon bacanje lopte rukom iz outa, pa jučerašnje ‘kopačke’ Rebića i Guardiolova ‘voda’. Neki će reći da to nije njegova greška, ja kažem da jest. Naravno, nije to jedini razlog. Previše je bilo lutanja i neplanskog nogometa, upitnog izbora igrača, zakašnjelih reakcija, a na kraju krajeva niti igra nije bila na razini viceprvaka svijeta. Da se razumijemo, od Španjolske nije sramota ispasti, i da smo recimo umjesto Španjolske ispali od nesuđene Švedske, 90% nacije bi bilo za smjenu izbornika.
Sve u svemu, vrijeme je za promjenu, jer promjena će donijeti bolje!

Ivan Blažević:

Nisam pobornik konstantnog medijskog kritiziranja, ali ruku na srce, vrijeme je za rastanak. Izgubili su kemiju i Bilić boysi nakon Austrije i Švicarske, Kovač ju je izgubio odmah nakon baraža s Islandom i ‘slučaja Dudu’, a izgubio ju je i Dalić nakon Rusije. Uostalom, par dana treninga u slučaju kvalificijskih utakmica i nekoliko tjedana uoči velikog natjecanja ne ostavljaju previše manevarskog prostora. Ili motiviraš igrače ili ne, ili ti vjeruju ili ne. Daliću nakon ovoliko nedostatka vizije jednostavno više – ne vjeruju.

Josip Juraj Pajvot:

Dalic mora otići! Hrvatska od srebra u Rusiji nije spojila dvije dobre utakmice.

Antonio Prce:

Svaka čast izborniku za sve što je napravio u Rusiji, ali reprezentacija treba svježine. Ne možemo se stalno vraćati u prošlost i busati se u prsa da smo viceprvaci svijeta, već treba konstantno raditi da bismo bili pri vrhu. Igra nam i nije bilo nešto briljantna na ovom prvenstvu, možda je pravo vrijeme za promjenu da budemo pravi u Kataru.

Saša Živko:

Zlatku Daliću je potrebno čestitati i zahvaliti na razdoblju koje je proveo na klupi reprezentacije. Uspjeh iz 2018. godine nitko ne može zanijekati kao niti način kako je momčad doveo do Rusije. No, priroda sporta jest zasićenje, Dalić je dosegao vrhunac na klupi reprezentacije i sada je vrijeme za novi glas u svlačionici.

Ivan Muždalo:

Nema kredita da više ostane, od studenog 2018. nismo pobijedili jednu top reprezentaciju i to je bila baš Španjolska. Bio je drugi u Rusiji al i drugi su osvajali sve i svašta pa su odstupili s klupe bilo kluba ili reprezentacije.
Ne vlada situacijom, kad tebi ispred nosa mijenjaju kopačke, naglo ožedne dok protivnik izvodi prekid, a igre nema već jako dugo, čak predugo, tako da bi bilo vrijeme za pozdraviti se.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare