Vettel diskvalificiran, Lewis drugi, Sainz na postolju

Automoto 1. kol 202122:30 > 22:31 0 komentara
REUTERS/David W Cerny

Sebastian Vettel diskvalificiran je iz rezultata VN Mađarske jer u njegovom Aston Martinu nakon utrke nije ostalo dovoljno goriva za analizu čime je izgubio 18 bodova za drugo mjesto, a Lewis Hamilton sada je klasificiran kao drugi ispred Carlosa Sainza koji je ostvario pobjedničko postolje za Ferrari.

Vettel je u kaotičnoj VN Mađarske završio drugi iza pobjednika Ocona što mu je bilo drugo postolje ove sezone nakon Bakua, ali FIA je nakon utrke utvrdila da je u njegovom Aston Martinu AMR21 ostalo samo 0.3 l goriva za uzimanje uzorka dok je minimalna količina koja mora ostati u bolidu jedna litra, donosi MAXF1.net.

Nijemac je nakon završetka utrke stao na stazi pokraj 12. zavoja jer mu je momčad tako naredila, a FIA je zakazala saslušanje za momčad Aston Martina u 8:20 po lokalnom vremenu.

“Bilo je moguće uzeti samo 0.3 l goriva prema proceduri iz članka 6.6.4 tehničkoga pravilnika,” stoji u priopćenju iz FIA-e.

“Zato ovaj slučaj stavljam sucima na raspolaganje jer nije u skladu s člankom 6.6.2 tehničkoga pravilnika.”

Članak 6.6.2 nalaže da u bolidu mora biti barem jedna litra goriva za uzimanje uzorka u bilo kojem trenutku trkaćega vikenda, a posljednji puta smo takav slučaj imali 2012. kada su Hamilton, na VN Španjolske, i Vettel, na VN Abu Dhabija, bili diskvalificirani iz kvalifikacija.

“Tijekom saslušanja u prisustvu FIA-inoga tehničkog delegata, šefa momčadi Aston Martin rekao je da mora biti 1.44 litara goriva u spremniku, ali da ga nisu uspjeli izvaditi. Ova je vrijednost izračunata koristeći FFM odnosno model injektora.”

“Zbog ove situacije, bolid broj 5 nije u skladu sa zahtjevima članka 6.6 FIA-inog tehničkoga pravilnika. Prema članku 6.6.2 sudionici moraju osigurati 1.0 litara uzorka goriva u bilo kojem trenutku.”

Aston Martin ima pravo žalbe, ali još nije poznato hoće li ga iskoristiti.

Ovaj rasplet događaja Hamiltona promovira na drugo, a Sainza na treće mjesto čime je Španjolac drugi puta ove sezone osvojio pobjedničko postolje nakon VN Monaka kada je završio drugi iza Verstappena.

Hamilton će dobiti tri boda više, a kako će i Verstappen dobiti jedan bod više Hamilton će svoju prednost u poretku vozača povećati sa šest na osam bodova.

Raikkonen je zbog ove odluke napredovao do 10. mjesta i osvojio posljednji bod za Alfa Romeo što je treći puta da je talijanska momčad osvojila bod ili više na nekoj utrci.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!