Titula na vidiku – Marquezu pole-position u Valenciji

Moto GP 11. stu 201714:44 > 15:01
Robert Cianflone, Getty Images Sport

Vozač Repsol Honde Marc Marquez osvojio je prvu startnu poziciju pred posljednju utrku u sezoni Moto GP prvenstva Svijeta, Veliku nagradu Valencije, koja se u nedjelju vozi na stazi "Ricardo Tormo".

Marqez je u kvalifikacijama pred utrku koja će riješiti pitanje pobjednika svjetskog prvenstva vozio u vremenu 1:29.897, dok je njegov jedini preostali protivnik, Talijan Andrea Dovizioso ostvario tek deveto vrijeme. Vozač Honde je osmi put u sezoni došao do prve startne pozicije, a uz njega u prvom redu na startu utrke u Valenciji bit će vozač Yamahe Johann Zarco s drugog mjesta i vozač Suzukija Andrea Iannone, koji je zauzeo treće mjesto u kvalifikacijama.

Iako je Marquez pri kraju kvalifikacija izgubio kontrolu nad motociklom, on je uspio održati razliku nad pratiteljima i što je najvažnije Andreom Doviziosom. Vozač Ducattija je bio deveti, dok su od njega bolja vremena ostvarili i Jorge Lorenzo na četvrtom mjestu, Dani Pedrosa na petom, Michele Pirro na šestom, Valentino Rossi na sedmom i osmoplasirani Aleix Espargaro. Prvih deset je kompletirao vozač Suzukija Aleks Rins.

Marc Marques ima veliku prednost od 21 boda u generalnom plasmanu nad Andreom Doviziosom pred nedjeljni okršaj na stazi “Ricardo Tormo”, a vozač Ducattija može do titule samo ako pobijedi, a mladi Španjolac bude plasiran slabije od 11. mjesta.

Marquez će se u Valenciji boriti za svoju šestu titulu, četvrtu u najjačoj kategoriji, a Dovizioso za ukupno drugu. Talijanski motociklist je svoj jedini naslov prvaka osvojio 2004. godine, u klasi do 125 kubika.