Francuska ušla u društvo Jugoslavije i SSSR-a

Tokyo 2020 8. kol 20219:43 > 9:45 0 komentara
JBAutissier/Panoramic

Reprezentativke Francuske pobrinule su se da njihova zemlja s Olimpijskih igara u Tokiju ode s dva rukometna zlata, a finalnom pobjedom nad Rusijom 30:25 (15-13) Francuskinje su osvojile jedinu zlatnu medalju koja im je još nedostajala s velikih natjecanja.

Francuska je uzvratila Rusiji za poraz u finalu olimpijskog turnira 2016. u Rio de Janeiru, uvjerljivom predstavom u tokijskom obračunu za zlatnu medalju, pogotovo u drugom poluvremenu.

Potvrdile su tako apsolutnu dominaciju francuskog rukometa u Tokiju.

Od 1984. do 2016. nijedna nacija nije imala finaliste u obje konkurencije. U Riju su to uspjeli Francuzi, no izgubili su oba finala. Danas, pet godina kasnije, u Tokiju su potvrdili dominaciju.

Posljednja država koja je imala zlatne rukometaše i rukometašice na istim Olimpijskim igrama bila je Jugoslavija 1984. u Los Angelesu. Uz njih to jedino uspio još SSSR 1976.

Ruskinje su u današnjem finalu držale korak do 39. minute, kad je na semaforu stajalo 16:16. No, tada su Francuskinje u pet minuta napravile seriju 6:0 i stvorile kapitalnu prednost (22-16) koju su do kraja dvoboja održavale između šest i četiri pogotka do konačnih 30:25.

Dvostruke svjetske prvakinje (2003. i 2017.) te europske prvakinje iz 2018. do prvog olimpijskog zlata predvodile su Pauletta Foppa i Allison Pineau sa po sedam pogodaka svaka, dok je Chloe Valentini postigla četiri gola. Velike zasluge za pobjedu Francuskinja imala je i vratarica Cleopatre Darleux sa devet obrana. Najbolje u ruskoj reprezentaciji bile su Polina Vedehina sa sedam i Daria Dimitrijeva sa šest pogodaka.

U utakmici za broncu Norveška je s uvjerljivih 39:19 nadigrala Švedsku.