Brest skinuo Gyor s trona!

Rukomet 29. svi 202121:05 > 21:06
Bertrand Delhomme/Panoramic

Rukometašice francuskog Brest Bretagnea i norveškog Vipers Kristiansanda borit će se za naslov europskih prvakinja na završnom turniru kojem je domaćin Budimpešta, a u nedjeljno finale (18 sati) plasirale su se subotnjim pobjedama Francuskinja nad braniteljem naslova Gyorom (27:25 u raspucavanju), odnosno Norvežanki nad moskovskim CSKA (33:30).

Brest je u prvom subotnjem polufinalu nadigrao favorizirani mađarski Gyor s 27:25, ali tek u raspucavanju. Nakon osnovnih 60 minuta rezultat je bio 20;20, a nakon produžetka 23:23. Francuskinje su u raspucavanju bile preciznije (4:2) i tako stigle do svog prvog finala Lige prvakinja.

Mađarice su u posljednjih 12 godina s pet naslova (2013.-14., 2017.-19.) i još tri finala (2009., 2012. i 2016.) najuspješnija ekipa u Ligi prvakinja, ali bez devetog finala su ostale u posljednjoj sekundi osnovnog dijela utakmice, kad je Crnogorka Đurđina Jauković postigla pogodak za produžetak.

U raspucavanju su za Brest precizne bile Toublanc, Niakate, Jauković i Gullden, a za Gyor samo Goerbicz i Oftedal.

Ana Gros je s devet pogodaka bila najefikasnija kod pobjednica, a Đurđina Jauković je postigla pet golova za Brest. Veronica Kristiansen je s osam pogodaka predvodila Gyor.

U drugom polufinalnom dvoboju Vipers Kristiansand je s 33-30 svladao moskovski CSKA i prvi će put u klupskoj povijesti igrati utakmicu za naslov europskih prvakinja.

Ruskinje su bile ravnopravan suparnik u prvih 20 minuta, ali je tada norveška ekipa serijom 5-0 prvi put na utakmici došla do četiri pogotka prednosti i održavala ju gotovo do kraja dvoboja.

Kristiansand je do najvećih +8 (22-14) stigao u 35. minuti, ali su Ruskinje do 46. minute taj zaostatak uspjele smanjiti na tri gola (24:21). No, bliže od toga nisu uspjele doći.

Henny Reistad je s 10 pogodaka bila najbolja kod Vipersa, a Polina Vedehina je sa sedam golova bila najefikasnija igračica moskovske ekipe.