Zašto su velikani osnovali Superligu?

Nogomet 19. tra 20219:06 > 9:06
Juan Carlos Rojas/picture-alliance/dpa/AP Images

Uefa je dobila veliki udarac jer 12 bogatih europskih klubova odlučilo je osnovati Superligu, što bi trebalo značiti i kraj Lige prvaka kakvu znamo.

Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, AC Milan, Arsenal, Chelsea, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham u nedjelju navečer su i službeno objavili kako pokreću svoju ligu.

Nijemci (Bayern i Borussia Dortmund) te francuski PSG zasad nisu članovi Superlige.

Kao jedan od glavnih razloge ovakve odluke europskih velikana navodi se činjenica da su u sezoni 2019./20. izgubili 1,2 milijarde funti. A to je sezona u kojoj je Covid-19 probleme radio samo tri mjeseca.

Svaki sudionak Superlige u startu dobije 350.000.000 eura.

Čelnici Superlige žele da novo natjecanje krene što prije, a igrat će se do kolovoza do svibnja. Uz 15 stalnih klubova, pet će ih se mijenjati. Igrat će u dvije skupine po deset klubova, nakon čega će prve tri momčadi iz svake skupine izboriti četvrtfinale, dok će o posljednja dva putnika među osam najboljih odlučivati dvoboji četvrtih i petih u skupini.