Superliga ne staje: Predlažemo novo europsko natjecanje

Nogomet 21. tra 20218:18 > 10:38
Getty images/ Gonzalo Arroyo Moreno

Nakon što je pola klubova napustilo Superligu, organizacija je izdala zanimljivo priopćenje.

“Unatoč objavi istupanja engleskih klubova, na što su bili prisiljeni pod pritiskom koji je nad njima izvršen, mi smo uvjereni da je naš prijedlog potpuno u skladu sa zakonom i normativom Europske unije što je danas potvrđeno sudskom odlukom (u Madridu) koja štiti Superligu”, navedeno je u zajedničkom priopćenju Real Madrida, Atletica, Barcelone, Juventusa, Milana i Intera.

“S obzirom na aktualnu situaciju, razmislit ćemo o najadekvatnijim koracima kako bi smo remodelirali ovaj naš projekt, uvijek imajući na umu cilj da navijačima ponudimo najbolje moguće iskustvo te potenciramo isplate solidarnosti čitavoj nogometnoj zajednici”, dodali su u priopćenju.

U utorak navečer su engleski klubovi Manchester City, Manchester United, Arsenal, Liverpool, Tottenham i Chelsea priopćili kako se povlače iz Superlige, projekta objavljenog javno u nedjelju. Dvanest bogatih europskih klubova najavilo je osnivanje vlastite lige od 20 klubova “koja bi počela što je ranije moguće”.

Najava je izazvala protivljenje europske i svjetske krovne organizacije UEFA-e i FIFA-e. UEFA je zatim predstavila novi format Lige prvaka od 2024. godine koji bi išao na ruku bogatijim klubovima, no koji nije radikalan poput Superlige.

“Europska Superliga je uvjerena da se aktualni ‘status quo’ u europskom nogometu treba promijeniti. Predlažemo novo europsko natjecanje jer postojeći sustav ne funkcionira”, priopćila je Superliga čiji je predsjednik Florentino Perez, čelni čovjek Real Madrida.

“Cilj našeg prijedloga je dopustiti sportu da evoluira na način da generira prihode i stabilnost čitavoj nogometnoj piramidi, i tako pomogne nadići financijske poteškoće s kojima se suočava čitava nogometna zajednica zbog pandemije koronavirusa. Također bi odredili i solidarne isplate, osjetno veće, svim sudionicima nogometa”, stoji u priopćenju.

Priopćenje je objavljeno nakon videokonferencijskog sastanka šest preostalih klubova, a nakon istupanja engleskih klubova.