(ANKETA) Tko je najbolji igrač u povijesti Juventusa?

Serie A 29. tra 202013:45 > 13:48
(Photo by Emilio Andreoli/Getty Images)

Danas je na redu i klub iz Torina, koji je ujedno i najtrofejniji talijanski klub.

Jedini su klub u povijesti koji ima sve osvojene trofeje na domaćim i međunarodnim razinama. Najbolji su talijanski klub i drugi europski klub u 20. stoljeću.

Juventus je osvojio čak 35 ligaških naslova, 13 puta Kup te osam puta talijanski Superkup, ali zanimljivo je da su jednom osvojili i Serie B nakon afere oko namještanja utakmica prije 15-ak godina. Na međunarodnoj razini imaju tri Europske lige, dva puta Ligu prvaka, posljednji su osvojeni 1996.,  i sigurno da taj podatak malo tišti navijače Stare dame što su toliko dugo bez nekog europskog uspjeha.

No, bilo kako bilo torinski klub zasigurno se može pohvaliti bogatom poviješću, a između ostalog i bogatim igračima kojih je u 123 godine dugoj povijesti itekako bilo. Tu je lista od 10 najvećih igrača prema našem izboru, uživajte!

10. PAVEL NEDVED (2001. – 2009.)

Češki nogometaš je nedodirljiva ikona kluba. Vjerojatno se pitate zašto. Nakon uspješnih godina s Lazijom, preselio je u Torino. I tamo je nastavio osvajati sve blagodati trofeja koje je imao u Rimu, ali jednu stvar mu navijači nikad neće zaboraviti. 2006. Juventus je izbačen u drugu ligu zbog skandala ‘Calciopoli’, odnosno namještanja utakmica, a Nedved je odlučio ostati u klubu. A i danas ima funkciju u vodstvu kluba među direktorima.

Marco Rosi/Getty Images for Lega Serie A

9. DAVID TREZEGUET (2000. – 2010.)

Najbolji strani strijelac u povijesti Juventusa, zabio je 171 pogodak u 320 nastupa, a u paru s Del Piero činio je ubojit tandem. Kad je stigao te 2000., Francuz je zabio 14 pogodaka u prvenstvu i to kao zamjena Del Pieru i ‘Pippu’ Inzaghiju. No, zato je u drugoj sezoni pokazao svu svoju raskoš zabivši 24 pogodaka te je te 2002. godine bio najbolji strijelac Serie A.

Photo by Valerio Pennicino/Getty Images

8. GAETANO SCIREA (1974. – 1988)

Scirea je bio sjajan branič, bio je poznat po svojim odličnim tehničkim vještinama, ali i fair-playu, što govori podatak da u više od 500 utakmica koliko je odigrao za Staru damu, nikad u karijeri nije dobio crveni karton. Impresivna je i njegova zbirka trofeja: sedam naslova talijanskog prvaka, dva talijanska Kupa, te po jednu Ligu prvaka, te jedan Kup UEFA, Superkup, Interkontinentalni kup te Kup pobjednika kupova.

7. DINO ZOFF (1972. – 1983.)

Ovu vratarsku legendu su u dobi od 14 godina odbili Inter i Juventus jer su smatrali da je prenizak, pa je na kraju otišao u Udinese. Kasnije su Bianconeri shvatili da su napravili pogrešku, pa su ga potpisali 1972. kada je imao 30 godina, a na kraju je ostao tamo do svoje 41., možemo komotno reći drugi Buffon. Uspio je srušiti mnoge rekorde, a najveći će ostati upamćen sigurno 1982. kada je s talijanskom reprezentacijom u dobi od 40 godina osvojio Svjetsko prvenstvo.

Claudio Villa /Allsport

6. ZINEDINE ZIDANE (1996. – 2001.)

Gracioznost, nepredvidivost, magija, sve su to riječi koje opisuju sadašnjeg trenera Real Madrida.  Zidane je bio apsolutni čarobnjak krajem devedesetih, a sve ono što je napravio u Torinu, nastavio je kasnije i u španjolskoj prijestolnici. 2001. kad je prelazio u Real, transfer je bio ‘težak’ 75 milijuna eura, što je bio rekord te godine za jednog igrača. Maestralan igrač zaista, i sigurno će i njegova ostavština biti upisana u povijest talijanskog nogometa.

Octavio Passos/Getty Images

5. MICHEL PLATINI (1982. – 1987.)

Francuz se zasigurno proslavio na igračkom nivou, ali zato kao šef UEFA-e sigurno nije blistao. No, ruku na srce, Platiniju se mora priznati da je bio fenomenalan igrač. Imao je tu neku vezu s loptom, slično kao i Zidane, zaista je imao neviđeni nogometni dar.

Milos Bicanski/Getty Images

4. OMAR SIVORI (1957. – 1965.)

U dobi od 21 godinu, rođenu Argentinu zamijenio je s Italijom. Također jedan od cjenjenijih napadača Juvea, zabijao je kao na traci. Toliko je volio Juventus da je jednom rekao: ‘Ovdje se uvijek moraš boriti da dođeš do pobjede. I kad se sve čini izgubljeno, nastavi vjerovati. Juventus nikad ne odustaje’.

3. GIAMPIERO BONIPERTI (1946. – 1961.)

Još jedan od napadača Juventusa koji su ostavili dubok trag u Staroj dami. U Juventus je stigao kao 16-godišnjak, a ima jedna zanimljiva činjenica koja kaže da je Boniperti u jednom susretu kao mladić zabio čak 11 pogodaka. U 465 susreta, zabio je 182 puta, a bio je najbolji strijelac kluba više od 40 godina, sve dok taj rekord nije oboren od Del Piera 2006.

Photo by Claudio Villa/Getty Images

2. GIANLUIGI BUFFON (2001. – 2018./2019. – ?)

Jedan od najvećih vratara na svijetu. Također jedan od onih koji je ostao vjeran klubu nakon skandala 2006. Buffon je zasigurno miljenik navijača zbog svojih obrambenih predispozicija, ali i zbog svojih liderskih sposobnosti, uvijek je onaj koji će biti tu kada zatreba. Osim toga, Gigi ne misli stati, ima 42 godine, a nedavno je i produžio ugovor s klubom. Nije isključeno ni da iduću sezonu kad mu istekne taj ugovor, da opet potpiše novi. Istinska legenda.

Getty Images/Claudio Villa

1. ALESSANDRO DEL PIERO (1993. – 2012.)

Rekorder kad su u pitanju nastupi za klub, njih 705, od čega 478 u talijanskoj ligi. Rekorder kluba sa najviše pogodaka, zabio je za Staru damu 290 puta. Čak je i Maradona rekao kad bi morao birati između Zidanea i Del Piera, odabrao bi Talijana. Giggs je rekao da je Del Piero najbolji igrač u povijesti Italije. Del Piero je bio specijalist za penale i slobodne udarce. Treći je najbolji strijelac sa linije kaznenih udaraca u povijesti Serie A (50 pogodaka od 61 pokušaja), dok je zato najbolji sa slobodnjacima u svim natjecanjima, zabio je čak 52 pogotka. Njegovo ime također će ostati vječno zapamćeno.

Photo by Valerio Pennicino/Getty Images