Piksi krenuo pobjedom, Petev remijem

FIFA World Cup 24. ožu 202122:57 > 23:24
AP Photo/Alessandro Fucarini

Aktualni svjetski nogometni prvaci Francuzi otvorili su kvalifikacije za SP 2022. u Kataru odigravši 1:1 protiv Ukrajine u dvoboju skupine D.

Tricolori su poveli golom Antoine Griezmanna u 19. minuti, a gosti su izjednačili u 57. minuti autogolom Presnela Kimpembea.

U drugom susretu iz ove skupine Bosna i Hercegovina je pod vodstvom novog izbornika Ivajla Peteva odigrala 2:2 na gostovanju u Finskoj.

Zanimljivo, sva četiri gola pala su u nastavku. Gosti su poveli, Finska je okrenula rezultat, da bi BiH izvukla bod.

Gosti su poveli u 55. minuti golom Miralema Pjanića. Joronen je Pjaniću obranio jedanaesterac, ali je igrač Barcelone iz popravnog pogodio mrežu Finske. No, domaćin je izjednačio samo tri minute kasnije. Alhou je pucao pogodivši prečku, no lopta se odbila do Pukkija koji ovakve poklone ne propušta. Pukki je u 77. zabio i za 2-1, no Miroslav Stevanović je u 84. izjednačio. U ovoj skupini je i Kazahstan

Portugal je u skupini A u susretu koji je zbog epidemioloških razloga igran u Torinu pobijedio Azerbajdžan s 1:0, a pogodak odluke zabio je Ruben Neves u 37. minuti.

U drugom susretu Srbija je u Beogradu porazila Irsku s 3:2.

Gosti su poveli u 18. minuti preko Alana Brownea, no Srbija je okrenula rezultat golovima Dušana Vlahovića (40) i Aleksandra Mitrovića (69, 75). Irska je u završnici smanjila na 3:2 preko Jamesa Collinsa.

Brončani sa SP-a u Rusiji, Belgijanci krenuli su na put prema Kataru trijumfom protiv Walesa s 3:1 u susretu E skupine igranom u Leuvenu.

Gosti su poveli u 11. minuti preko Harryja Wilsona, no Belgija je ubrzo okrenula rezultat golovim Kevina De Bruynea (22) i Thorgana Hazard (28). U drugom dijelu za domaćine je zabio i Romelu Lukaku iz jedanaesterca u 73. minuti.

Češka je na gostovanju deklasirala Estoniju s 6:2. No, Estonija je uoči utakmice ostala bez 10 igrača i izbornika nakon što je jedan od reprezentativaca bio pozitivan na koronavirus. Svi su morali u samoizolaciju, pa je pozvano 10 novih igrača.

Ranjena Estonija je povela u 12. minuti golom Rauna Sappinena, no Česi su do poluvremena zabili četiri gola, a strijelci su bili Patrik Schick (18), Antonin Barak (27) i Tomaš Souček (32, 43). U nastavku je Souček zabio i svoj treći gol u 48. minuti, a za goste je zabio i Jakub Jankto (56). Za Estoniju je u 86. smanjio Henri Anier na 2-6.

Norveška je na gostovanju porazila Gibraltar s 3:0, a strijelci su bili Alexander Sorloth (43) i Kristian Thorstvedt (45)

Gostujuću pobjedu je ostvarila i Crna Gora protiv Latvije s 2:1. Za domaćine je zabiio Janis Ikaunieks (40), a rezultat je okrenuo Stevan Jovetić (41, 83).

SKUPINA A
Portugal – Azerbajdžan 1-0 (Neves 37)
Srbija – Irska 3-2 (Vlahović 40, Mitrović 69, 75 / Browne 18, Collins 86)

SKUPINA D
Finska – BiH 2-2 (Pukki 58, 77 / Pjanić 55, Stevanović 84)
Francuska – Ukrajina 1-1 (Griezmann 19 / Kimpembe 57-ag)

SKUPINA E
Belgija – Wales 3-1 (De Bruyne 22, T.Hazard 28, Lukaku 73-11m / Wilson 11)
Estonija – Češka 2-6 (Sappinen 12, Anier 86 / Schick 18, Barak 27, Souček 32, 43, 48, Jankto 56)

SKUPINA G
Turska – Nizozemska 3-2 (Yilmaz 15, 34-11m, 81, Calhanoglu 46 / Klaassen 75, De Jong 77)
Gibraltar – Norveška 0-3 (Sorloth 43, Thorstvedt 45, Svensson 57)
Latvija – Crna Gora 1-2 (Ikaunieks 40 / Jovetić 41, 83)