Sprema li se revolucija u NBA rasporedu?

NBA 26. lip 201918:25 > 18:27
Jayne Kamin-Oncea/Getty Images

NBA liga ozbiljno se prihvatila izazova potencijalne promjene načina kako se igra regularna sezona najjačeg košarkaškog natjecanja na svijetu.

Posljednjih godina intenzivirale su se kritike usmjerene prema aktualnom rasporedu NBA utakmica. Regularna sezona od 82 utakmice višedesetljetna je tradicija.

Ipak, činjenica jest kako interes javnosti, navijača pada kako se bliži kraj regularne sezone, posebno iz razloga što određen broj momčadi više nema šanse izboriti doigravanje. NBA liga oformila je grupu od 12 ljudi u koju su uključeni zaposlenici iz raznih sektora NBA svijeta, od klubova preko sponzora i tv kuća koje prenose utakmice. Prije deset dana održan je konferencijski poziv navedene grupe s vlasnicima svih klubova na kojem se raspravljalo o mogućnosti promjene postojećeg sustava za sezonu 2021/2022. godine.

NBA liga je ponudila opciju organiziranja turnira po uzoru na Kup natjecanja u europskim ligama te mogućnosti još jednog natjecanja kojim bi se otvorila regularna sezona. Nije poznato koje bi se nagrade podijelile za pobjednike tih turnira.

Prijedlog oko smanjivanja utakmica bazira se na brojci od 58 do 70 utakmica. Naravno, tu je pregršt prepreka koje bi se morale svladati da bi se uopće takvo nešto implementiralo. Najveći predmet spora bili bi ugovori klubova s lokalnim tv kućama koje plaćaju velik novac kako bi dobili ekskluzivu. Također, klubovi iz manjih sredina doslovno žive od suradnje s takvim medijskim kućama kao i domicilnim sponzorima.

Neke od prepreka odnose se i na sam Kolektivni ugovor lige i igrača koji imaju pravo veta na svaku promjenu koja im ne odgovara. S druge strane, igrači se često žale kako su preumorni, a klubovi ih tada odmaraju za pojedine utakmice što je također postao veliki problem za NBA ligu.

Dalek je put do značajne promjene kada je riječ o problemu rasporeda utakmica najjače svjetske lige, a u anketi pitamo VAS, smatrate li kako bi trebalo skratiti regularnu sezonu NBA lige?