Urnebes u NBA: Odbili trade zbog 'krivog' Brooksa

NBA 15. pro 20187:28 > 7:32
Photo by Christian Petersen/Getty Images)

Protekle noći bila je dogovorena razmjena između Washington Wizardsa, Memphis Grizzliesa i Phoenix Sunsa, no tada se dogodilo nešto zaista rijetko viđeno, pogotovo na ovakvoj razini profesionalnog sporta.

Photo by Abbie Parr/Getty Images)

Razmjenom igrača koordinirali su čelnici Washington Wizardsa koji su kontaktirali Phoenix Sunse vezano za Trevora Arizu. Wizardsi su se željeli riješiti Kelly Oubrea koji igra najbolju sezonu karijere, ali će na ljeto tražiti velik novac za produženje ugovora. U glavnom američkom gradu nisu imali namjere produživati ugovor, stoga su odlučili pokušati dobiti nešto zauvrat dok nije prekasno. Ariza je bio meta, 33-godišnji defanzivac je proteklog ljeta potpisao jednogodišnji ugovor sa Sunsima vrijedan 15 milijuna dolara.

Ipak, kako bi trade bio ostvaren potrebno je bilo u proces uvesti treću ekipu, tu u priču ulaze Memphis Grizzliesi. Sunsi nisu željeli Oubrea već igrače s niskom plaćom koji u ovom trenutku ne bi opteretili budžet kluba te poneki draft pick. S druge strane, u Memphisu su itekako bili zainteresirani za dovođenje još jednog mladog i talentiranog igrača poput Oubrea pa su s veseljem u trade uključili MarShona Brooksa koji bi završio u Phoenixu. No, tu dolazi do konfuzije. Nekoliko sati kasnije, Sunsi su odlučili otkazati razmjenu jer su mislili kako će iz Memphisa dobiti Dillona Brooksa, a ne MarShona. Dillon je 22-godišnji bek koji je u NBA stigao lani, a predstavlja vrlo solidan zalog za budućnost. Međutim, Memphis se nije želio odreći Dillona, već MarShona koji je u najjaču ligu svijeta stigao prije sedam godina kao velika nada, no nikada nije ispunio potencijal. Za karijeru postiže tek osam prosječnih poena, a jednu sezonu proveo je u talijanskom euroligašu Armaniju da bi posljednje tri godine igrao za kineskog prvoligaša Jiangsu Dragons.

Photo by Matthew Stockman/Getty Images)

Generalni menadžer Grizzliesa, Chris Wallace potvrdio jest kako uopće nije izravno sudjelovao u razgovorima s privremenim GM-om Sunsa, Jamesom Jonesom, a nitko mu nije rekao kako će Dillon Brooks biti uključen u razmjenu, već je čitavo vrijeme bio uvjeren kako se radi o MarShonu.

Inače, osim Brooksa, Sunsi bi u razmjeni doveli Austina Riversa iz Washingtona i Wesleyja Seldena iz Memphisa te dva buduća picka drugog kruga drafta.

Kako stvari trenutno izgledaju ovakav format razmjene je zatvoren, no razgovori tri strane i dalje traju kako bi se eventualno korigirali uvjeti tradea. Inače, Ariza je posljednjih dana punio medijske stupce kada je riječ o NBA transferima, proteklih godina, prije nego je stigao u Sunse bio je jedan od važnih članova Houston Rocketsa, pogotovo lani kada su bili pobjedu udaljeni od izbacivanja Golden State Warriorsa u finalu Zapada. Mnogi u Houstonu, posebice James Harden i Chris Paul ostali su razočarani što klub nije produžio ugovor s veteranom, a koliko im nedostaje vidimo i ove sezone, Rocketsi su na omjeru 13-14.

Ipak, najveći interes za Arizino dovođenje pokazivali su LA Lakersi, međutim njihovo zanimanje palo je u drugi plan obzirom da su iz Phoenixa tražili neke od njihovih talentiranih mladih igrača. Razlog zašto se tek sada Ariza spominje u razgovorima oko eventualnog transfera jest u datumu, naime svi igrači koji su potpisali ugovore proteklog ljeta ne mogu biti uključeni u bilo kakvu razmjenu prije 15. prosinca.