Pad Ratnika – kako su nestali moćni Warriorsi?

NBA 1. stu 201919:46 > 19:47
Ezra Shaw / Staff

Ozljeda Stepha Curryja dotukla je trostruke NBA prvake u proteklih pet godina, a ova sezona čini se posve izgubljenom.

Četrdeset i tri naspram trinaest. Bio je to rezultat nakon prve četvrtine utakmice Warriorsa i Sunsa. Reći ćete ‘pa ništa novog’, i ne bi bilo da takvom prednošću nisu vodili Phoenix Sunsi, momčad koja je proteklih deset godina postala najveći predmet sprdnje diljem NBA svijeta.

Pad Warriorsa nakon pet uzastopnih godina u finalima NBA lige mnoge je iznenadio, no postoje i razlozi zašto se to dogodilo. Navedimo ih pet.

1. Odlazak Duranta, ozljeda Thompsona.

Kevin Durant jedan je od najboljih svjetskih igrača, otkada je stigao u Warriorse postao je i njihov najbolji igrač poguravši u stranu Curryja i Klayja Thompsona. Njegov odlazak jasno je demonstrirao kako je vrijeme dominacije Warriorsa stvar prošlosti. Doduše, čak i da je ostao ove sezone situacija bi bila identična jer zbog ozljede ne bi igrao, no dugoročno gledano, utjecaj na trostruke prvake bit će jasniji. Istovremeno, ozljeda Klayja Thompsona dodatno je zakomplicirala situaciju, Warriorsi su praktički u jednom ‘šusu’ izgubili dvije superzvijezde, dva elitna All Star igrača. Teško se od toga oporaviti preko noći.

2. Gubitak veteranskog liderstva.

Warriorsi nisu izgubili samo elitne igrače, izgubili su i podosta onih koji su držali svlačionicu na okupu. Andre Iguodala je transferiran, a Shaun Livingston je završio karijeru nakon što su ga u Golden Stateu otpustili što je posebno šokantno nakon svega što je učinio za klub. Iguodala i Livingston bili su izuzetno cijenjeni od strane igrača i stručnog stožera, a zatim su kao ništa iščupani iz sustava, a momčad je ostala bez pravog vođe.

3. Oslabljena klupa.

Pored spomenutih Iguodale i Livingstona, klub su napustili Jordan Bell, Quinn Cook, DeMarcus Cousins, Jonas Jerebko, Alfonzo McKinnie. Naravno, osim Cousinsa ovdje nije riječ o ekstra klasama, ali opet svakako se radi o velikoj promjeni unutar sustava. Zamjene koje su dovedene iznenadile su čak i najveće zvijezde kluba, Draymond Green je jednom prilikom proteklog ljeta izustio: ‘u jednom sam trenutku pomislio kako sam ušao u krivu svlačionicu’. Ne, Draymond nije ušao u pogrešnu svlačionicu, ali svakako nije prepoznao puno novih suigrača.

4. Raspad jedne od najboljih obrana.

Warriorsi su poznati kao visoko učinkovita momčad, no isto tako kada su to poželjeli biti, igrali su sjajnu obranu predvođeni Greenom. Obrana je u prvih deset dana nove sezone blago rečeno kaotična, protiv Clippersa primili su 141 poen, OKC ih je gazio s +40 razlike u jednom trenutku, a ništa bolje nisu prošli niti prije nekoliko dana protiv Sunsa. Tu je jasno D’Angelo Russell, ali on ne može zamijeniti Klayja Thompsona niti u video igri, kamoli u stvarnosti.

5. Gubitak navijačke baze.

Uopće nema sumnje, Chase Center definitivno nije Oracle Arena. Sjećam se još u vrijeme kada su Warriorsi bili ekipa za napucavanje, davno prije nego će stići Curry, Thompson i ekipa, navijači iz Oaklanda i okolice bili su izrazito privrženi klubu, a utakmice su zaista nudile pravi spektakl, tome će posvjedočiti Chris Webber, Tim Hardaway i drugi koji su bili dio momčadi Warriorsa u 1990-ima. Prilikom sudbonosnog poraza od Sunsa, u večeri kad se ozlijedio Curry, njegova sestra je na twitteru ‘oprala’ novi set navijača koji sada pohodi Chase arenu: ‘Može vas biti sram, za momčad se navija i kad gube’. Stephova sestra progovorila jest nakon što je više od pola dvorane ispražnjeno povodom visokog vodstva Šarićevih Sunsa. Jednostavno rečeno, ulaznice su preskupe za obične navijače, a novi centar u najskupljem američkom gradu za život (San Francisco) pogodnije su za bogatašku klijentelu, a ne prave navijače.

U konačnici stigla je i Curryjeva ozljeda. Lom šake nije bezazlen problem i s nestrpljenjem čekamo rezultate operacije te proklamaciju koliko će Steph dugo izostati. Ta će informacija otkriti i planove Warriorsa za nastavak sezone, je li došao trenutak ‘tankiranja’ ili će se ganjati plasman u doigravanje? Jasno jest kako je sada D’Angelo Russell posve neočekivano postao glavna napadačka opcija Warriorsa, a veći teret će morati preuzeti i Draymond Green.

Povećalo će također sve više biti usmjereno u trenera Stevea Kerra koji se prvi put otkada je stigao u Warriorse suočava s novom realnošću, više na pladnju nema garantiranog finalistu, sada napokon mora nešto i izgraditi.