Teškaški dvoboj u Istanbulu, Peras na vrućem gostovanju

Euroleague 18. pro 201817:32 > 17:43
Aykut Akici/EB via Getty Images

U Istanbulu snage odmjeravaju prvoplasirani Fener i drugoplasirani CSKA. Osim košarkaške bitke, dvoboj je to tradicija i kultura koji nikada ne razočara.

U prvom danu 13. kola odigrat će se četiri utakmice. Budući da se ovaj tjedan održava duplo kolo, utakmice će se igrati sve do petka te ljubitelji Eurolige imaju priliku gledati sve na programima SportKluba.

Prva utakmica započinje već u 18 sati, u Istanbulu sastaju se Efes i Budućnost. U prošlom kolu Efes je poražen drugi puta u nizu po prvi put ove sezone. Turci imaju treći najefikasniji napad lige koji će probati iskoristiti pred svojim domaćinima protiv najslabijeg napada lige čija je momčad predzadnja. Košarkaši Aleksandra Džikića ne mogu se stabilizirati i u kontinuitetu odigrati par dobrih utakmica te je teško predvidjeti njihove rezultate. Danilo Nikolić i Aleksa Ilić upitni su za večerašnji susret što dodatno smanjuje šanse gostima. Efes gleda kako se potvrditi kao top momčad lige te možemo očekivati ozbiljan i čvrst pristup ekipe iz Istanbula, dok će gosti pokušati ponoviti onu nevjerojatnu večer kada su ubaili 21 tricu i oborili rekord.

U 18:30 čeka nas pravi dvoboj teškaša. Prvoplasirani protiv druoplasiranog, dva velika kluba i dva velika trenera odmjerit će snage te možemo očekivati pravu poslasticu jer ovakav dvoboj u pravilu nikada ne razočara gledatelje. Nekadašnji Obradovićev “učenik” suprostavit će se čovjeku koji je najviše utjecao na njegovu trenersku karijeru, osvojivši s njim čak pet naslova prvaka Europe u Panathiniakosu gdje je Dimitris Itoudis radio kao pomoćnik. Iako je CSKA u zadnje četiri utakmice na omjeru 2-2, a Fener ne zna za poraz već osam utakmica, takvi podaci malo što znači kada se igra ovakav klasični derbi velikana. Moskovljani su imali dva šokantna poraza u zadnja tri tjedna, izgubivši od Budućnosti i Baskonije što je bilo veliko iznenađenje. Gostima je vrijeme da se probude i možemo očekivati napetu i kompetitivnu utakmicu u kojoj će CSKA svoje šanse tražiti preko Coreya Higginsa te Rodrigueza i DeColoa koji nisu baš u pravoj formi unazad nekoliko utakmica te se očekuje puno bolja partija spomenutog dvojca. Teško će biti igrati protiv Fenerove obrane koja je prva u ligi (dopuštaju samo 76.4 poena po utakmici) koja će još biti upotpunjena domaćom amtosferom što u Europi znači puno. Sloukas, Vesely, Bobby Dixon i Datome protiv Chacha, De Coloa, Clyburna i Hinesa može značiti samo jedno- spektakl.

Turkish Airlines EuroLeague

U prvoj večernjoj utakmici u 20:30 Olympiacos gostuje kod Barcelone koja se nikako ne nalazi u dobrom trenutku, izgubivši čak tri utakmice u nizu u Euroligi koji je još popraćen porazom od Unicaje u domaćem prvenstvu u nedjelju. S druge strane, gosti imaju prednost momentuma budući da su trijumfirali u četiri od zadnjih pet euroligaških susreta. Ova utakmica je od velike važnosti za obje ekipe koje pokušavaju izboriti mjesto u doigravanju, a posebno za Barcelonu koja je trenutno izvan slike doigravanja odnosno nalazi se na 9. mjestu. Domaćinu šanse smanjuje činjenica da “Tomić nije na 100%” na što je uputio trener Svetislav Pešić. Bez zdravog Tomića, koji je možda i najkorisniji igrač domaćih, posao im je maksimalno otežan, te će Kurić, Singleton i Huertel morati biti na vrhunskoj razini kako bi se suprostavili grčkom doprvaku predvođenim velikanom Georgiosom Printezisom.

U posljednoj današnjoj utakmici u 21:30 sastaju se dvije ekipe s istim omjerom i sličnim ciljevima. Košarkaši Velimira Perasovića idu u goste Gran Canariji koja je prošlo kolo došla do treće pobjede u nizu što ovu utakmicu čini još više zanimljivom. Nije ni Baskonija ništa lošija ostvarivši tri pobjede u zadnjih pet utakmica. Momčad iz Baskije definitivno igra bolje pod vodstvom našeg trenera koji će ih pokušati odvesti u doigravanje. Podigao je Peras igru nekih pojedinaca i nakon prošlotjedne pobjede protiv CSKA, gosti će pokušati oteti pobjedu vrućim domaćinima koji su predvođeni sjajnim Marcusom Erikksonom koji u zadnje tri utakmice postiže 18 poena i 7 skokva u prosjeku. Kod gostiju najvažniji su kapetan Shengelia koji uz Matta Janninga i Vincenta Poiriera čini okosnicu ekipe. Ostaje za vidjeti kako će se rasplesti prvi europski dvoboj ovih ekipa.