Dario je uzburkao vode, no je li trade realan?

Photo by Jonathan Daniel/Getty Images)

Dario Šarić nije sretan u Minneapolisu i to se ne odnosi samo na arktičke vremenske uvjete.

Memphis je u jednom trenutku prvog poluvremena vodio 19 razlike, momčad Minnesote izgledala je ispuhano, bez energije, mladi trener Ryan Saunders tada je povukao potez, ulazi Dario. Već u prvoj akciji ide koš, nedugo zatim i trica, u konačnici Šarić je praktički sam pokrenuo Wolvese koji su se vratili u utakmicu, zamalo izborili produžetak, no Josh Okogie napravio je nesmotren prekršaj i priča je bila gotova.

Darijev otac Predrag kvalitetno je ocijenio problem koji njegov sin ima u Minnesoti. Mogli smo to vidjeti u više navrata, Dario zakopan na trici, čeka loptu kao da je u pitanju skupocjeni dijamant, ali ona jednostavno ne dolazi. Njegovih sedam poena i pet skokova u siječnju nije realan statistički pokazatelj, Dario može daleko više, uostalom u to smo se uvjerili u Philadelphiji.

Nekoliko tjedana nakon što je stigao u Sixerse, Jimmy Butler je verbalno ‘napao’ trenera Bretta Browna kako premalo akcija ide preko njega, Butler je bio naviknut na više izolacijskih varijanti u napadu što nije način kojim igraju u Philadelphiji. Nažalost, odlaskom Toma Thibodeaua ništa se nije promijenilo u Minneapolisu. I dalje previše izolacije i soliranja, Predrag je spomenuo ‘individualce’, a taj opis možda i najbolje opisuje igrače Wolvesa. Grupa individualaca od kojih svaki igra svoju utakmicu, pitanje jest može li Saunders to promijeniti. Bolje rečeno, ima li dovoljno autoriteta da to promijeni jer ipak je riječ o ‘klincu’ među trenerima, dečko je 32 godine mlad, neki igrači poput Denga i Gibsona čak su i stariji od trenera.

Dario, možda i ponesen nadom da bi za manje od 24 sata mogao promijeniti klub odlučio je odigrati najbolju utakmicu otkada je stigao u Minnesotu, no s druge strane možda si je učinio medvjeđu uslugu. Nakon što se pojavila INFORMACIJA kako bi mogao napustiti klub za ‘pick i jednog igrača’, vlasnik Wolvesa Glen Taylor se oglasio:

Kada smo doveli Šarića i Covingtona, misao je bila kako će njih dvojica biti starteri dugi niz godina, osnova momčadi uz Townsa i Wigginsa.”

Međutim, nije samo Šarić upitan. Taylor neće to naglas izraziti, ali u Minneapolisu su itekako frustrirani limitiranošću atletskog freakaAndrew Wigginsa koji gotovo i nije napredovao posljednje dvije godine, već se ponekad čini i kako nazaduje. Generalni menadžer Scott Layden navodno prima pozive za 23-godišnjeg Kanađanina, iako teško će nekome samo tako moći ‘uvaliti’ klinca koji godišnje zarađuje 25 milijuna dolara, a ne donosi pobjede.

U Minnesoti bi se rado riješili Jeffa Teaguea, Gorgui Dienga i Taja Gibsona, njih trojica zajedno će ove sezone zaraditi nevjerojatnih 49 milijuna dolara, a jedino Gibsonu ističe ugovor na ljeto. Dakle, trade prve dvojice je gotovo nemoguć osim ako se ne pojavi vlasnik koji je mazohistički nastrojen prema vlastitoj franšizi.

Dario će za dva mjeseca napuniti 25 godina, jasno jest kako ulazi u najbolje godine za sportaša i želi igrati, no isto tako je jasno kako nema apsolutno nikakvog smisla za Wolvese riješite se njegovog 2.5 milijuna dolara teškog ugovora koji je sitniš u današnjem NBA-u. Jedina opcija bila bi zapakirati ga kao svojevrsnu nagradu klubu koji je spreman preuzeti neki od ranije spomenutih (pre)visokih ugovora.

Možemo razmišljati i o opcijama, gdje bi Dario mogao završiti ili uopće tko je zainteresiran? U startu moramo anulirati Sixerse jer u istoj sezoni ne mogu vratiti igrača kojeg su transferirali. Boston? To bi imalo još manje smisla, Dario se ne bi previše naigrao pored Ala Horforda, Jaysona Tatuma i Marcusa Morrisa. Na papiru najbolje solucije predstavljaju Portland i San Antonio. Potonji bi zapravo bili idealni zbog kulture koju je tamo instalirao Gregg Popovich te povijesti uspjeha s neameričkim igračima. Blazersi, pak, osim Al-Farouq Aminua nemaju prave četvorke i Dario bi tu mogao računati na značajne minute.

Ako ćemo se baviti prognozom, prevladava osjećaj kako će u četvrtak klub napustiti Taj Gibson što bi instaliralo Darija u startnu petorku. Moguć je naravno i neki manji trade, ali u suštini stvari Minnesota djeluje kao ekipa koja jednostavno nema pravih aduta s kojima bi poslovala.

Hoće li uistinu tako i biti saznat ćemo u četvrtak kada će završiti ludnica prijelaznog roka koja je posebno intenzivna proteklih dana.