Sinjski dijamant: 'Sad sam ljubljanski dijamant'

Slovenija 28. lis 201911:23 > 11:37
Bernd Müller/Bongarts/Getty Images

Fenomenalnu sezonu u prvoj slovenskoj ligi ima bivši igrač Hajduka i prvi je strijelac prvenstva

Ljubljanska Olimpija fantastično plovi slovenskim prvenstvom, a nakon 15 kola su na vodećoj poziciji s pet bodova više od prvog pratitelja, Maribora.

Jedan od najzaslužnijih, ako ne i najzaslužniji za dosadašnji uspjeh Olimpije, bivši je napadač Hajduka, Ante Vukušić

Vukušić proživljava trenutke karijere i vjerojatno igra najbolji nogomet u svom životu. U 15 odigranih kola Sinjanin je na vodećem mjestu ljestvice strijelaca s 13 postignutih pogodaka, čemu je pridodao i četiri asistencije.

Teško je bilo znati kako će se odvijati karijera ovog 28-godišnjeg napadača koji je prave nogometne korake napravio u Splitu igrajući za Hajduk, pa su mu i najljepše uspomene vezane uz klub s Poljuda. Sjajni napadač pričao je o svemu za 24 sata.

Vukušić je rekao da je bez obzira na ovu sezonu, koja vjerojatno jest statistički najuspješnija u karijeri, ipak ona s Hajdukom, kad su igrali Europsku ligu i kad je zabio Anderlechtu u sudačkoj nadoknadi, daleko najdraža.

‘Hvala Bogu da sam opet zdrav, a kad sam zdrav, onda mi nije problem igrati ovako dobar nogomet. Realno, ovo je najbolja i najefikasnija sezona u karijeri, ali ne može se mjeriti sa sezonom kad sam s Hajdukom igrao Europsku ligu, ta mi je ipak najdraža.’

Međutim, zbog velikih financijskih problema, Hajduk je Vukušića morao prodati, pa je Ante završio u Pescari. Kasnije je prošao niz posudbi, a u međuvremenu zadobio i težak udarac u predjelu prsa, zbog čega je dosta dugo igrao samo s jednim plućnim krilom.

‘Nakon svega što sam prošao, opet se osjećam kao kad sam tek počeo igrati nogomet. Teško je opisati proteklo razdoblje, osjećao sam da nešto nije u redu, ali nisam znao što se događa. Dok sam igrao u Hajduku mogao sam sprintati i u 90. minuti, a u to sam vrijeme bio konstantno umoran, bez daha, iako sam trenirao puno jače. Promijenio sam četiri kluba, četiri privatna kondicijska trenera, tražio savjet nutricionista i mijenjao prehranu, ali ništa nije pomagalo. Dodatno su me ubijali napisi u nekim medijima koji su se sprdali s mojom propalom karijerom, ali nisam se predavao.

‘Mišići i mozak nisu dobivali dovoljno kisika i zbog toga sam bio umoran i nisam se mogao koncentrirati, niti pokazati što znam. Na sreću sad je to sve iza mene i vjerujem da mogu još puno pokazati – kaže 28-godišnji Sinjanin koji je u Olimpiju došao na poziv trenera Hadžića koji ga je znao još dok je igrao u Krškom.

Nakon što je operiran, Ante je nastavio s nogometom, a priznaje kako su pri dogovaranju transfera u Olimpiju, u klubu bili dosta skeptični prema njemu. No, baš je Hadžić vjerovao u njega do kraja.

‘Kad je predložio klubu da me dovedu svi su bili skeptični, ali on je vjerovao u mene i ponudio im okladu da ću zabiti 15 golova. Bilo je to hrabro od njega jer sam nakon operacije igrao samo u Krškom, i u 20 utakmica zabio svega četiri gola. Ali evo, izgleda da je on jedini bio u pravu.’