Poraz UEFA-e: Europa bojkotira novo klupsko SP

Nogomet ostalo 15. ožu 201919:13 > 19:16
David Ramos, Getty Images Sport

Na Svjetskom klupskom prvenstvu od 2021. godine sudjelovat će 24 momčadi usprkos protivljenju UEFA-e i najvećih europskih klubova.

Savjet FIFA-e je na sastanku u Miamiju raspravljao o proširenju spomenutog natjecanja, a od šest konfederacija samo je prvi čovjek UEFA-e Aleksandar Čeferin glasao protiv reorganizacije klupskog SP.

Real Madrid, Manchester United, Bayern, PSG, Barcelona, Juventus i ostali veliki europski klubovi bili su protiv promjene formata jer igrači ne bi imali dovoljno vremena za odmor, ali njihov zahtjev je odbijen.

Prvo izdanje renoviranog natjecanja će biti održano od 17. lipnja do 4. sprnja 2021. godine, a nastupit će osvajači UEFA Lige prvakaa i Europske lige u posljednje četiri sezone, Južna Amerika je dobila šest mjesta, dok će Afrika, Azija i CONCACAF imati po tri, a Oceanija jednog predstavnika.

Ukoliko je ista ekipa prvak više puta u tijeku četiri godine svakog razdoblja, zamijenit će ga sljedeći sa rang liste svake kontinentalne konfederacije.

FIFA od novog SP za klubove očekuje prihod od skoro milijardu eura.