Cijeli stadion navijača će ostati izvan Wande

Champions League 31. svi 201915:37 > 16:30
Dennis Doyle/Getty Images

Sto tisuća Engleza u subotu će biti u Madridu. No, na stadion Atletico Madrida s ulaznicama koje su dobili Liverpool i Tottenham neće stati niti pola navijača

Madrid se priprema za subotnju utakmicu finala Lige prvaka između Liverpoola i Tottenhama uz nezabilježene mjere sigurnosti pa će policija prvi put koristiti i dron za nadgledanje navijača.

Razmješteno će biti 4.700 policajaca i privatnih zaštitara, što je 700 agenata više nego kada su u prosincu u utakmici visokog rizika ondje igrali argentinski Boca Juniors i River Plate u finalu Cope Libertadores.

“Za jedan sportski događaj, ovo će vjerojatno biti dosad najveće raspoređivanje policije kako bi smo garantirali sigurnost”, rekao je direktor nacionalne policije Francisco Pardo. “Sigurnost će biti na izrazito visokoj razini kako bi svi mogli uživati u ovom događaju”, dodao je.

Madrid je već bio domaćin Lige prvaka 2010. godine, kada su na Santiago Bernabeu, stadionu Real Madrida, igrali milanski Inter i Bayern.

Za prvo uzlijetanje pripremljen je dron koji će u koordinaciji s policijskim helikopterima iz zraka kontrolirati aktivnosti navijača u cilju sprečavanja potencijalnih nereda. No u Španjolskoj je uzbuna od potencijalnih terorističkih napada konstantno na razini 4 od maksimalnih 5.

U Madridu se očekuje ‘engleska invazija’, čak 100.0000 navijača od kojih samo jedna trećina ima ulaznice za finale. Britanska policija podijelila je informacije sa španjolskim kolegama te će također poslati u Madrid svoje agente.

“Navijači s namjerom izazivanja nereda moraju znati da će biti uhićeni te oštro tretirani od strane španjolske policije”, upozorio ih je Nick Collins, šef gradske policije Londona.

Catherine Ivill/Getty Images

Uoči prve utakmice polufinala između Barcelone i Liverpoola, premda ne postoji osobiti rivalitet među njima, bilo je uhićeno šest navijača “Redsa” zbog kršenja javnog reda. Video objavljen na društvenim mrežama pokazuje kako je jedan navijač Liverpoola bacio u fontanu uličnog prodavača pića, a u fontanu su bacili i jednog azijskog turista, smijući se pritome. Također su bacali boce na policiju.

Navijači Liverpoola i Tottenhama slijetat će na različite terminale madridskog aerodroma, a zatim će pristaše londonskog kluba biti smješteni na na trgu Kolumba (Colon) udaljenom 2,5 kilometara od trga Felipe II, gdje se nalazi dvorana košarkaša Real Madrida, ispred koje će se okupljati simpatizeti Crvenih.

Ranija iskustva, kao u slučaju susreta Boce i Rivera pokazala su da je bolje razdvajati navijače jer “se time stvara jedan opušteniji, slavljenički ambijent, a izbjegava sukob”, rekla je predstavnica španjolske vlade María Paz García-Vera. (h)