Neočekivani heroj, Boston u finalu Istoka!

NBA 16. svi 20174:52 > 4:52
Getty Images/Adam Glanzman

Košarkaši Boston Celticsa savladali su Washington Wizardse 115:105 i sa 4-3 u pobjedama plasirali su se u finale istočne konferencije, gdje ih čekaju Cleveland Cavaliersi.

Gosti iz glavnog grada igrali su jako dobro dvije i po četvrtine, vodili su sa šest poena razlike, ali su se onda Celticsi probudili.

Smart je minijaturama na obje strane terena vratio svoj tim u igru, a proradio je i šut – Thomas je vezao dvije trice, Smart jednu, a u ranoj fazi poslednjeg perioda Thomas je dao još jednu tricu za 94:81.

Uzvratili su Wizardsi serijom 7-0 s Morrisom na čelu, ali tada je iz drugog plana eksplodirao Kelly Olynyk – ubacio je 12 od narednih 16 poena Celticsa i prelomio je utakmicu, pa Washingtonu nije pomogao ni zahuktali Beal, koji nije mogao više bez pomoći Walla u drugom poluvremenu.

Na kraju je izbjegnuta i neizvjesna završnica, pa se Celticsi već mogu okrenuti finalnoj seriji s Cavsima, koja počinje u srijedu na četvrta u Bostonu.

Najefikasniji kod Bostona bio je Isaiah Thomas sa 29 poena (9-21 iz igre, 8-9 penali), uz 12 asistencija, Kelly Olynyk imao je 26 poena (10-14 iz igre), 5 skokova i 4 asistencije, a Al Horford dodao je 15 poena (5-10 iz igre), 6 skokova i 5 asistencije, uz značajnu ulogu početkom trećeg perioda.

Dvoznamenkasti su bili i Jae Crowder sa 14 poena, kao i Marcus Smart sa 13 (4-7 iz igre, 6sk. i 4ast), a on je zajedno sa Averyem Bradleyem blistao i u obrani.

Na drugoj strani blistao je Bradley Beal sa 38 poena (12-22 iz igre, 9-10 penali), Otto Porter upisao je 20 poena (6-10 iz igre, 8-8 penali) i 10 skokova, Markieff Morris imao je 18 poena (7-14 iz igre, 9sk), dok je John Wall dodao 18 poena (7-16 za dva, 1-8 za tri), 7 skokova i 11 asistencija.

Celticsi će igrati prvo finale konferencije od 2012. godine.