Dominantni Celticsi za 3:2 protiv Wizardsa

NBA 11. svi 20174:24 > 4:54
Getty Images Sport, Maddie Meyer

Košarkaši Boston Celticsa savladali su Washington Wizardse rezultatom 123:101 u petoj utakmici polufinalne play-off serije Istočne konferencije, pa sada ukupno vode sa 3:2.

Heroj pobjede Celticsa je bio Avery Bradley, koji je upisao 29 poena, uz šut iz igre 12-19, 4-7 za tri, 1-1 s linije bacanja, uz šest skokova i tri asistencije za trideset minuta. Krilni igrač Bostona je “eksplodirao” u prvom poluvremenu kada je ubacio 25 poena, a ukupno za rekord karijere u play-offu.

Bradleya su pratili Al Horford sa 19 poena, koji je također bio odličan u šutu, 8-9 iz igre, 3-4 za tri, na koje je pridodao i šest skokova i sedam asistencija. Play Celticsa Isaiah Thomas se zaustavio na 18 poena, a imao je i devet asistencija, dok je isto poena upisao i Jae Crowder, uz osam uhvaćenih lopti. Drugih igrača u timu Bostona sa dvoznamenkastim brojem poena nije bilo, ali se još istaknuo Marcus Smart, koji je imao devet poena, 11 skokova i šest asistencija.

Najefikasniji u timu Washingtona je bio John Wall sa 21 poenom, Bradley Beal je dodao 16 poena, Kelly Oubre i Otto Porter su postigli po 13 poena, dok je hrvatski reprezentativac Bojan Bogdanović za 23 minuta provedena u igri postigao šest poena. Bogdanović je imao šest skokova, četiri asistencije, ali i loš šut od 1-7 iz igre i 1-4 za tri.

Wizardsi su na početku susreta poveli sa 4:0, ali je to bilo sve od ekipe iz glavnog grada SAD-a, jer su od tog trenutka Celticsi preuzeli kontrolu nad igrom, ostvarili seriju 16-0, pa su do kraja utakmice samo povećavali prednost koja je tri puta išla i do 26 poena razlike.

Washington još nije uspio pobjediti u play-offu u Bostonu od 1982. godine, a zanimljivo je da su u devet susreta ove dvije ekipe u sezoni uvijek slavili domaćini. U ovoj utakmici ključ pobjede Celticsa je bio u defanzivi, ali i u mnogo boljem šutu za tri poena (16-33, Wizardsi 7-29).

Šesta utakmice play-off serije, u kojoj će Boston moći osigurati finale “Istoka” gdje se nalazi već Cleveland, se igra u subotu od 2,00 sata poslije ponoći uz izravan prijenos na Sport klubu 1.