'Krcati' Kanađani žele svjetsko zlato

canada

Kanadska košarkaška reprezentacija godinama je kultivirala talent na NBA parketima, a sada su pod vodstvom trenera Toronto Raptorsa spremni krenuti u lov na medalju.

Getty Images/Matthew Stockman

Svjetsko prvenstvo u košarci počinje 31. kolovoza i u cijelosti ćete ga moći pratiti na kanalima Sportkluba.

Reprezentacija koju ćemo pratiti s velikom pozornošću jest ona iz Kanade. Sjeverni susjedi Sjedinjenih Američkih Država nekada su bili samo ‘utišani’ mali brat koji nije imao izgledao učiniti nešto više na velikom natjecanju, ako bi se tamo uopće plasirali. Međutim, u posljednjih deset godina Kanada je razvila talent i to putem sustava NBA lige.

Izbornik nacionalne selekcije je aktualni trener NBA prvaka Toronto Raptorsa, Nick Nurse, a na raspolaganju će imati čak 17 igrača iz najjače svjetske lige. Ipak, treba naglasiti da u toj grupi iz nepoznatog razloga nije i najrazvikaniji Kanađanin u NBA ligi, igrač Minnesote Andrew Wiggins.

Steve Dykes / Stringer

Ekipu će na svjetskoj smotri u Kini predvoditi zvijezda Denver Nuggetsa Jamal Murray. Od poznatijih imena tu je još novi član Oklahome Shai Gilgeous-Alexander, zatim treći pick ovogodišnjeg drafta RJ Barrett. Na okupljanje stiže i prvak NBA lige s Cleveland Cavsima, nekada peti pick drafta Tristan Thompson.

U reprezentaciju su još pozvani: Nickeil Alexander-Walker (Pelicans), Brandon Clarke (Grizzlies), Kelly Olynyk (Heat), Cory Joseph (Kings), Dwight Powell (Mavericks), Dillon Brooks (Grizzlies), Trey Lyles (Spurs), Khem Birch (Magic), Mfiondu Kabengele (Clippers), Nik Stauskas (Cavaliers), Chris Boucher (Raptors), Luguentz Dort (Thunder), Marial Shayok (Sixers).

Kanada će na SP igrati u skupini H zajedno sa Litvom, Australijom i Senegalom.