EUROBASKET21: Težak poraz košarkašica

Maddie Meyer, Getty Images Sport

Hrvatska ženska košarkaška reprezentacija u susretu je 4. kola skupine I kvalifikacija za EuroBasket koji bi se u lipnju sljedeće godine trebao održati u Francuskoj i Španjolskoj pretrpjela prvi poraz, u Rigi je izgubila od Latvije sa 69-83 (12-23, 15-21, 27-17, 15-22).

Hrvatska je katastrofalno krenula u utakmicu, izabranice Stipe Bralića gubile su lopte u nizu, nije ih služio šut pa je Latvija vrlo brzo povela sa 17-7. I većim dijelom druge četvrtine nastavilo se u istom ritmu pa je Latvija tri minute prije odlaska na poluvrijeme vodila sa čak 41-14.

Do odlaska na odmor Hrvatska je uspjela s nekoliko dalekometnih šuteva smanjiti na 44-27, da bi početkom nastavka Latvija ponovno pobjegla na više od 20 razlike (52-30). Ipak, angažiranijom igrom u obrani, a i stoga što je najbolja igračica Latvije Steinberga morala izaći iz igre zbog pet osobnih pogrešaka, Hrvatska je uspjela ostvariti seriju 15-2 u završnici treće četvrtine kojom je smanjila na 61-54.

I kada se očekivalo da Hrvatska u potpunosti zakomplicira utakmicu, ponovno je stao napad, dok su Latvijke ponovno počele pogađati šuteve iz igre te su se odvojile na 68-54. Osvojenom loptom i polaganjem u protunapadu Dojkić je smanjila na 68-60 šest minuta prije kraja, ali to je bilo najbliže što su se naše igračice uspjele približiti.

Dobra vijest u ovom porazu je ta što je Hrvatska ipak izgubila s manje od 18 razlike, koliko je svladala Latviju također u Rigi prije godinu dana pa će u slučaju istog omjera pobjeda i poraza na kraju kvalifikacija biti u prednosti.

Ivana Dojkić ubacila je 25 poena za Hrvatsku, ali uz šut iz igre 3-12, Ana-Marija Begić je dodala 12 koševa uz 11 skokova, dok su kod Latvije najefikasnije bile Elina Babkina s 20 i Anete Steinberga sa 19 ubačaja.

U drugom susretu u ovoj skupini igranom ranije u subotu Njemačka je svladala Sjevernu Makedoniju sa 74-59, pa tako dva kola prije kraja Njemačka i Hrvatka imaju po tri pobjede i poraz, Latvija je na omjeru 2-2, dok je Sjeverna Makedonija posljednja sa 0-4.

U veljači 2021. na rasporedu su posljednja dva kvalifikacijska kola, a hrvatske košarkašice čekaju dvoboji s Njemačkom (4.2.) i Sjevernom Makedonijom (6.2.)

Na završni turnir će se plasirati devet prvoplasiranih reprezentacija iz kvalifikacijskih skupina te pet najboljih među drugoplasiranim ekipama. (H)